fornir kamienny
Sabina Posted on 11:28

Fornir kamienny – czym jest i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Rynek materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych prężnie się rozwija, na co duży wpływ ma postęp technologiczny. Obecnie stosuje coraz bardziej zaawansowane metody produkcji, dzięki czemu możemy wybierać spośród wielu rodzajów okładzin czy tapet dekoracyjnych. W ostatnim czasie mocno na popularności zyskał fornir kamienny, któremu nie można odmówić nieprzeciętnych walorów dekoracyjnych czy uniwersalności. Zatem czym charakteryzuje się fornir z kamienia i jak go stosować? Odpowiadamy.

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to rodzaj okładziny dekoracyjnej, którą produkuje się na bazie naturalnego kamienia. Produkt sprzedawany jest w arkuszach, których grubość nie przekracza 3 mm. To czyni fornir z kamienia bardzo elastycznym i łatwym w montażu, choć składa się z kilku warstw. Na samym spodzie znajdziemy podkład z żywicy poliestrowej, na który aplikuje się włókno szklane. Tak powstałą bazę pokrywa się warstwą kleju, do którego mocuje się ostatnią powłokę, czyli łupek naturalny. Warto zaznaczyć, że kamień w rolce jest materiałem ekologicznym, z uwagi na jego najbardziej zewnętrzną warstwę.

Fornir z kamienia – zalety

Fornir kamienny wyrasta na jeden z najbardziej pożądanych materiałów dekoracyjnych na rynku. Na jego rosnącą popularność składa się kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, fornir z kamienia wyróżnia się lekkością, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych paneli czy płyt kamiennych, które nie sprawdzają się w przypadku powierzchni o mniejszych właściwościach wytrzymałościowych. Po drugie, ze względu na swoją plastyczność i łatwość w obróbce, fornir bardzo dobrze spisuje się jako pokrycie wszystkich trudno dostępnych miejsc. Po trzecie, tapeta z kamienia to także skuteczna ochrona przed wodą i wilgocią – wszystko przez wyjątkowy skład forniru. Nie można także nie wspomnieć o jego walorach estetycznych – zewnętrza warstwa naturalnego łupku gwarantuje oryginalność i unikalność wzorów, które wyglądem nie odbiegają od tych widocznych na płytkach kamiennych.

Kamień w rolce – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Fornir kamienny jest o tyle „wdzięcznym” materiałem dekoracyjnym, że ma bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem można go montować nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz. Fornir stał się jednym z absolutnych hitów, jeśli chodzi o odświeżanie czy przeprowadzanie metamorfozy mebli – idealnie spisuje się jako okładzina na fronty szafek kuchennych, mebli RTV czy też szaf lub komód. Równie często występuje również w roli tapety ściennej, a także dekoracji elewacji, bram czy altan. Podsumowując, nasze możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone.

Dodaj komentarz