fotowoltaika
Sabina Posted on 10:24

Fotowoltaika dla rolnika – przegląd dofinansowań

Płatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna w wysokości 25% poniesionych nakładów na fotowoltaikę, udokumentowanych rachunkami. Ulga jest przyznawana po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od kwoty podatku rolnego. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.

– Proces jest bardzo prosty, a korzyści finansowe duże. Chcąc skorzystać z tej formy wsparcia, wystarczy złożyć w gminie wniosek z załączonym zestawieniem poniesionych wydatków, czyli fakturą za instalację. Przykładowo, inwestując 50 000 w instalację otrzymamy 12 500 zwrotu. Płacąc 1000 zł rocznie podatku, przez 12,5 roku jesteśmy zwolnieni z tych kosztów. Warto zaznaczyć, że w przypadku ulgi inwestycyjnej – gmina może wymagać udowodnienia, że energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną, będzie wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego, bo tylko temu jest dedykowana owa ulga. – mówi Paweł Bartosik z firmy Vosti, oferującej kompleksowe usługi związane z realizacją instalacji fotowoltaicznych.

Agroenergia i Mój Prąd

Zamiast ulgi inwestycyjnej, rolnicy mogą starać się o dofinansowanie inwestycji w panele fotowoltaiczne w ramach programów, takich jak Agroenergia czy Mój Prąd. Zgodnie z aktualnymi zasadami, dofinansowanie w ramach Agroenergii może wynieść maksymalnie 20% kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej. W przypadku instalacji hybrydowej przewidziany jest dodatek w wysokości 10 000 zł. Przy montażu fotowoltaiki i pompy ciepła można dostać dotację między 25 000 zł a 35 000 zł. Co istotne – nabór wniosków w programie Agroenergia, przeprowadzać będą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór ten, rozpocznie się w danym województwie, dopiero po podpisaniu w tym zakresie porozumienia pomiędzy funduszem wojewódzkim, a centralnym Narodowym Funduszem. Program Mój Prąd 3.0 to z kolei 3000 zł zwrotu kosztów z poniesionej inwestycji w fotowoltaikę.

Wsparcie doradcy

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym ulga inwestycyjna nie przysługuje, jeżeli wydatki poniesione na budowę instalacji fotowoltaicznej zostały sfinansowane preferencyjnymi kredytami, pożyczkami czy dotacjami, pochodzącymi ze środków publicznych. W przypadku chęci skorzystania z ulgi inwestycyjnej nie można wystąpić o dofinansowanie z programu Agroenergia, jak również wspomnianego wcześniej programu Mój Prąd.

– Ulgi inwestycyjnej nie można łączyć z innymi dotacjami. Ponadto należy pamiętać, że dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd” dotyczy nie całego gospodarstwa, ale jedynie domu, w którym zamieszkuje rolnik. Warto również wspomnieć, że dofinansowanie Mój Prąd, dotyczy TYLKO osób fizycznych. Aby wyliczyć, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się fotowoltaiką. Oprócz zarekomendowania korzystnej formy odliczeń, dostawca pomoże w kwestiach administracyjnych, zajmie się także rozliczeniem ulgi, a dzięki współpracy z bankami, pomoże również w optymalnym finansowaniu inwestycji – dodaje ekspert z Vosti.

Dodaj komentarz