Gdzie i jak sadzić tuje w ogrodzie?
Tuje należą do najczęściej wybieranych iglaków ogrodowych. Są nie tylko tanie, ale również szybko rosną, dlatego już po kilku miesiącach można cieszyć się okazałą rośliną. Można z nich tworzyć żywopłoty lub oryginalne rzeźby ogrodowe.
Kiedy najlepiej sadzić żywotnik?
Krzewy są dostępne praktycznie przez cały okres wegetacyjny w sklepach. Na wiosnę można spotkać się również z licznymi promocjami, które umożliwią tańsze zagospodarowanie ogrodu. Rośliny można sadzić, począwszy od połowy kwietnia do ok. sześciu tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Pomimo że tuje są odporne na mróz, to nieukorzenione mogą zwyczajnie przemarzać. Krzewy można sadzić praktycznie w każdym podłożu, oprócz gleb gliniastych oraz piaszczystych. W tych pierwszych zalega woda, uniemożliwiając przepuszczalność, drugie zaś są zbyt suche.
Zasady sadzenia tuj
Doświadczeni ogrodnicy rekomendują sadzenie roślin w stanowiskach osłoniętych od wiatru. Tuje powinny znaleźć się w miejscu nasłonecznionym, gdyż tam będą rosły najszybciej. Bezpośrednio przed zasadzeniem krzewów, należy umieścić je w pojemniku z wodą. Ponadto, kopiąc dół, należy zwrócić uwagę na jego głębokość, powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Podłoże może zostać urozmaicone żyznym torfem lub podłożem do iglaków. Wiele osób popełnia błąd, nie usuwając trawnika w obrębie miejsca przeznaczonego do zasadzenia rośliny. Aby trawa nie konkurowała z tują o dostęp do wody, powinno się w obrębie ok. 50 cm usunąć całkowicie trawnik. Podobnie w przypadku sadzenia roślin obok ogrodzenia. Zgodnie z zasadą, powinna być zachowana przestrzeń 50 cm od ogrodzenia i 50 cm od kolejnego krzewu. Przez okres kilku tygodni od zasadzenia roślin, należy zwrócić uwagę na ich podlewanie. Warto to robić w szczególnie gorące dni. Jednakże tuje powinno się podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dodatkowo rekomenduje się wyłożenie przestrzeni obok korą sosnową. Warstwa izolacyjna zapobiegnie odparowywaniu wody, dzięki czemu korzenie będą mogły zaabsorbować jej większą ilość. Ponadto takie podłoże uniemożliwi wzrost chwastom czy trawie.
Ogród bez krzewów jest niekompletny, dlatego warto rozważyć nasadzenie zimozielonych roślin, które stworzą ciekawą kompozycję o każdej porze roku. Warto jednak pamiętać, że nawet o najmniej wymagające rośliny należy na początku dbać, aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu. Jednym z najlepszych rozwiązań na zabezpieczenie przestrzeni w ogrodzie przed wzrostem chwastów, jest pokrycie miejsca wokół sadzonki korą sosnową.