Zabezpieczenia instalacji
Sabina Posted on 11:04

Innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe w instalacjach od Columbus

Columbus, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, wdraża kolejne, pionierskie rozwiązanie. Taśmy samogaszące Columbus Safe, w które od połowy listopada br. wyposażone będą wszystkie instalacje firmy, to w pełni autonomiczny i ekologiczny system ochrony przeciwpożarowej.

Columbus, znany z nowatorskiego podejścia do biznesu oraz oferowanych rozwiązań technologicznych, tym razem koncentruje się na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa swoich usług.

– Od zawsze bardzo dbaliśmy o kwestie przeciwpożarowe w naszych instalacjach fotowoltaicznych – komentuje Michał Gondek, dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego Columbus Energy S.A. – Jesteśmy jednak świadomi, że istnieje ryzyko błędu, wynikające  z montażu lub z wad fabrycznych producenta. Przy naszej skali działalności musimy być pewni, że każda instalacja – w domu prywatnym czy w firmie – jest w 100 procentach bezpieczna. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z producentem taśm samogaszących  i podpisaliśmy umowę na wyłączność stosowania tego rozwiązania w OZE na terenie Europy.

Taśmy samogaszące Columbus Safe zbudowane są z materiału wykorzystującego innowacyjną technologię mikrokapsułek Fipron, stosowaną do tej pory w licznych gałęziach przemysłu (m.in. zbrojeniowym), jednak po raz pierwszy użytą w fotowoltaice. Mające postać niewielkiej naklejki taśmy zbudowane są z mikrokapsułek wypełnionych środkiem gaśniczym, który uwalnia się pod wpływem założonej temperatury (od 120 °C). Dzięki właściwościom aktywowanego gazu, cały tlen z ogniska pożaru zostaje wyparty, a pierwszy płomień ognia natychmiast stłumiony.

Uwolniony środek gaśniczy jednocześnie zapobiega ponownemu zapłonowi

Innowacyjne taśmy samogaszące nie wymagają zasilania zewnętrznego czy współdziałania  z jakimikolwiek zewnętrznymi czujnikami. Nie wymagają również serwisu, nadzoru i konserwacji. Są w pełni autonomicznym narzędziem prewencji pożarowej. Zarówno w stanie “czuwania”, jak i po uwolnieniu gazu, są obojętne dla środowiska naturalnego, w tym dla atmosfery. Nie przewodzą prądu ani nie wywołują korozji. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Taśmy Columbus Safe od połowy listopada br. będą integralną częścią wyposażenia każdej instalacji Columbus. Istnieje też możliwość zaopatrzenia się w nie przez dotychczasowych użytkowników instalacji, po skontaktowaniu się z działem handlowym Spółki.

Dodaj komentarz