Instalacja fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę przy jej montażu?
Prywatne instalacje fotowoltaiczne cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Produkcja darmowej energii ze słońca jest jedynym skutecznym sposobem, aby poradzić sobie z ciągle rosnącymi cenami prądu. Na co zwrócić uwagę jeśli rozpoczynamy montaż paneli i urządzeń? Podpowiadamy.
Miejsce i kierunek montażu paneli fotowoltaicznych
Aby w maksymalnie efektywny sposób wykorzystać moc słońca należy zamontować panele w miejscu w którym światło pada przez najdłuższą część dnia. Możemy wybrać dach lub postawić instalację na otwartej przestrzeni. Dużo tak naprawdę zależy od dostępnej przestrzeni. Właściciele niewielkich przestrzeni dachowych lub dachów, które są przesłonięte przez większe budynki muszą zastanowić się czy przestrzeń dostępna w ogrodzie nie będzie dla nich bardziej efektywnym miejscem do instalacji.
Budowa farmy fotowoltaicznej na gruncie ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim można swobodnie wybrać kierunek oraz kąt ustawienia paneli słonecznych. To miejsce umożliwia także łatwy dostęp zarówno dla samego właściciela, jak i dla serwisantów. Poza tym można aktywnie monitorować stan paneli. Niezależnie jednak od tego czy wybierzemy dach lub inne miejsce to należy upewnić się, że możliwy jest swobodny i szybki dostęp do wszystkich istotnych urządzeń całej instalacji.
Gwarancja producenta
Należy zwrócić uwagę na to, aby panele, które kupujemy posiadały dobrą i długą gwarancję producenta. Należy więc przyjrzeć się zapisom umowy i sprawdzić między innymi informacje dotyczące utraty efektywności produkcji prądu. To samo dotyczy poszczególnych komponentów występujących na panelach, które powinny posiadać przynajmniej 5 lat gwarancji. Jeśli istnieje możliwość jej przedłużenia to warto dopłacić nieco więcej, aby mieć pewność, że w przypadku problemów na miejscu zjawi się ekipa, która szybko naprawi usterkę oraz dostarczy części zamienne. Bardzo często firmy, które instalują fotowoltaikę w Mysłowicach lub w innych miastach zapewniają logistykę oraz wieloletnią opiekę nad instalacją. W ten sposób wystarczy zadzwonić, aby otrzymać kompleksowe wsparcie.
Powierzchnia mocująca
Przy montażu poszczególnych paneli należy upewnić się, że są one poprawnie przytwierdzone do stałych elementów konstrukcyjnych. W przypadku dachu najlepszym rozwiązaniem są elastyczne, trwałe i stabilne filary wykonane z aluminium. Należy także zwrócić uwagę na to, aby między powierzchnią dachu, gruntu lub ściany istniała przerwa wynosząca przynajmniej 10 cm. Jest to niezbędne, aby zachować odpowiednią wentylację.