kuchnia
Sabina Posted on 07:18

Inteligentna kuchnia – nowoczesne rozwiązania dla wymagających

Już co trzeci Polak budujący dom wyposaża go w inteligentne systemy sterowania. Pakiety smart home coraz chętniej udostępniają także deweloperzy. Część z rozwiązań technologicznych z powodzeniem można zastosować w kuchni, co w znaczny sposób ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków. Podpowiadamy, na które pomysły warto szczególnie zwrócić uwagę.

Pakiet innowacyjnych rozwiązań w kuchni może w znaczący sposób skrócić czas przygotowywania potraw i ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Dedykowane kuchniom inteligentne systemy dotyczą z jednej strony zabudowy mebli kuchennych, a z drugiej – różnego rodzaju wyposażenia, zaczynając od sprzętów kuchennych, a kończąc na oświetleniu. Łączy je jedno: dzięki nim korzystanie z kuchni staje się funkcjonalne, komfortowe i ergonomiczne.

Gotowanie ze smartfonem

Wyobraźmy sobie spotkanie rodzinne, podczas którego przygotowywany posiłek odgrzewamy w piekarniku sterowanym za pomocą aplikacji. Telefon przypomni nam również o konieczności dosypania soli czy płynu nabłyszczającego do zmywarki. A okap włączy się sam po wykryciu pary unoszącej się znad kuchenki. Taki jest sprzęt AGD przyszłości określany mianem inteligentnego. W rzeczywistości z inteligencją nie mają wiele wspólnego: są to urządzenia zautomatyzowane, wyposażone w nowe funkcje cyfrowe. Ich działanie opiera się z jednej strony na bezprzewodowym połączeniu z internetem, dzięki czemu można je obsługiwać z poziomu smartfona lub tabletu, a z drugiej na wbudowanych systemach i czujnikach, które dostosowują czas i rodzaj pracy do okoliczności, np. dobierają program pieczenia do wagi umieszczonego w piekarniku posiłku.

Czy warto mieć je w swojej kuchni? Mimo że inteligentne sprzęty wiążą się z wyższym kosztem w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami, to trzeba mieć na uwadze, że produkowane są z myślą o funkcjonalności i wygodzie użytkownika. Jeśli budżet nam na to pozwala – warto w nie zainwestować.

I wszystko jasne

W projektowaniu prawdziwie nowoczesnej kuchni należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Również w tym przypadku rynek oferuje nam inteligentne systemy dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Takie jest m.in. oświetlenie piątej generacji LOOX LED, umożliwiające zdalne sterowanie światłem. System wykorzystuje łączność przez Bluetooth, dzięki któremu możemy dopasować barwę oraz natężenie światła za pomocą pilota lub przez aplikację Häfele Connect zainstalowaną na smartfonie czy tablecie.

Warto pamiętać, że odpowiednie oświetlenie w kuchni odgrywa ogromną rolę. – Dobrze dobrane znacząco podnosi komfort przygotowywania posiłków. Dla naszej wygody i dobrego zdrowia, zwłaszcza wzroku, koniecznością jest oświetlenie blatu roboczego. Warto tutaj sięgnąć po popularne taśmy LED, które w równomierny sposób oświetlają część roboczą – wyjaśnia Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Jak dodaje ekspert, trzeba też pamiętać o oświetleniu wnętrz mebli: – Dzięki temu mamy pełen pogląd na zawartość, to szczególnie przydatne w przypadku szuflad. Tego typu oświetlenie wyposażone jest w czujniki, dzięki czemu nie musimy się martwić o wpływ na środowisko czy wysokie rachunki za prąd. Szeroki wybór wersji kolorystycznych opraw czy listew LED, a także rodzajów oświetlenia sprawia, że dopasowanie go do aranżacji wnętrza powinno być proste, a jednocześnie efektowne.

Nowoczesna zabudowa kuchni

Innowacyjne technologie znajdują też zastosowanie w zabudowie kuchennej. Mają przede wszystkim służyć jak najlepszemu wykorzystaniu miejsca, a także zapewnić ergonomię użytkowania. Widać to m.in. systemach typu push, dzięki którym można zrezygnować z uchwytów, w podnośnikach do szafek górnych, a także w innowacyjnych rozwiązaniach do narożników kuchennych. Jednym z nich jest wysuwana półka Ninka Qanto od Häfele. Wyposażono ją w mechanizm, dzięki któremu półki wyjeżdżają ponad blat szafki, zapewniając łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. W blacie możemy również schować gniazda elektryczne. To eleganckie i praktyczne rozwiązanie, gdy potrzebne jest podłączenie sprzętu kuchennego lub podładowanie telefonu. – Gniazdo Twist mieści się w grubości standardowego blatu, dzięki czemu nie wchodzi w kolizję z szafkami, a także nie zabiera cennego miejsca – wyjaśnia Michał Kichler. Po skończonej pracy wystarczy jednym ruchem obrócić pokrywę i ponownie zabezpieczyć gniazdo.

Nowoczesne rozwiązania dają także szerokie możliwości aranżacyjne, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Tak jest w przypadku popularnych kuchni otwartych na salon, które stawiają duże wyzwanie organizacyjne dla użytkowników, szczególnie dla tych, którzy lubią jednolitą zabudowę i minimalistyczne wnętrza. Z pomocą przychodzą tutaj systemy, dzięki którym można szybko i wygodnie zasłonić całą kuchnię. Taki jest np. system składanych frontów Slido F-Park od Häfele. – To bardzo ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla małych powierzchni, ponieważ front chowa się we wnęce konstrukcyjnej. Z jednej strony daje to swobodny dostęp do mebli, a z drugiej oszczędza miejsce – mówi Michał Kichler.

To tylko przykładowe rozwiązania technologiczne dostępne obecnie na rynku. Co przyniesie przyszłość? Być może już niedługo będziemy mogli kupić lodówkę, która sama zrobi listę zakupów i poinformuje o produktach, których termin przydatności do spożycia zbliża się ku końcowi. Wszystko po to, by jeszcze bardziej ułatwić sobie życie. Eksperci zgodnie twierdzą, że nowoczesne technologie nie będą celem samym w sobie, dlatego możemy spodziewać się sprzętów kuchennych i systemów meblowych jeszcze lepiej dopasowanych do potrzeb użytkowników.

Dodaj komentarz