mloty do kucia
Sabina Posted on 14:25

Jak wykuć otwór w ścianie?

W zależności od rozmiaru potrzebnego otworu i rodzaju materiału, z jakiego wymurowana jest ściana, do jego wykonania możemy wykorzystać narzędzia ręczne lub ułatwiające i przyspieszające pracę, nowoczesne elektronarzędzia. Podstawowy sprzęt to młotek i dłuto. W przypadku elektronarzędzi do pracy można wykorzystać dobrej jakości wiertarki udarowe lub profesjonalne młoty do kucia, które bez problemu poradzą sobie nie tylko z tynkiem i cegłą, ale i zdecydowanie twardszym betonem.

Wyznaczenie krawędzi otworu

Przed przystąpieniem do pracy należy zaznaczyć miejsce, w którym chcemy wykonać otwór. Jeśli ma on mieć niewielką średnicę, gdy na przykład chcemy wykonać otwór pod puszkę elektryczną, a ściana wykonana jest ze stosunkowo miękkiego materiału typu suporeks, zamiast profesjonalnego młota wyburzeniowego możemy zastosować dobrej jakości wiertarkę ze specjalną otwornicą pod puszki. Jeśli jednak chcemy wykonać większy otwór, na przykład pod drzwi lub okno, a ściana wykonana jest z twardszego materiału, wówczas potrzebujemy cięższego sprzętu, ewentualnie korzystamy z narzędzi ręcznych. Ciężkie młoty do kucia to zdecydowanie najlepsza opcja. Tego typu sprzęt umożliwia szybkie wyburzenie dowolnych fragmentów murów wykonanych nie tylko z cegieł, ale i betonu. Praca ręczna, z wykorzystaniem młotka i dłuta, zwłaszcza w przypadku ścian betonowych, będzie niezwykle wyczerpująca.

Wykuwanie otworu w murze

Udarowe młoty do kucia to sprzęt zdecydowanie lepiej przystosowany do wyburzeń niż tradycyjne wiertarki udarowe. Profesjonalne narzędzia tego typu zwykle wyposażone są w system regulacji liczby udarów i elektroniczny mechanizm podtrzymywania obrotów (prędkości pracy), w system tłumiący drgania i antywibracyjną rękojeść, która zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Rozpoczynając pracę z młotem kującym, po wstępnym wyznaczeniu linii, po której ma przebiegać otwór w ścianie, mur wykuwamy od góry do dołu. Linię otworu przed kuciem muru warto pogłębić przy pomocy zwykłego dłuta, ewentualnie młota. Dzięki temu ryzyko przypadkowego zniszczenia fragmentów ścian, które chcemy zachować w całości, będzie zdecydowanie mniejsze.

Za sprawą nowoczesnych elektronarzędzi wykuwanie otworów w ścianach nie jest dziś przesadnie trudne. Oczywiście wciąż jest to ciężka praca fizyczna, ale dzięki zastosowaniu profesjonalnych młotów wyburzeniowych takie otwory wykonuje się zdecydowanie sprawniej. W przypadku mniejszych otworów, zwłaszcza gdy ściany wymurowane są z takich materiałów jak suporeks, do ich przygotowania wystarczy zwykła wiertarka z otwornicą.

Dodaj komentarz