majsterkowanie
redakcja Posted on 15:09

Jak zaprojektować i urządzić mały warsztat w garażu?

Warsztat to miejsce, które nie musi służyć tylko do przechowywania samochodu. Otóż ową przestrzeń można także wykorzystać do urządzenia przydomowego warsztatu. Nawet jeżeli jego przestrzeń jest niewielka, to można zaprojektować go w pełni funkcjonalnie, a przy tym zapewnić komfort pracy każdemu majsterkowiczowi. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, jak to zrobić małym nakładem pracy i niskimi kosztami.

Strefa pracy to podstawa

Niewątpliwie jedną z najważniejszych części praktycznego warsztatu majsterkowicza jest strefa pracy. Można powiedzieć, że jej sercem jest blat. Musi być on mocny, masywny i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a także kwasoodporny. Jednocześnie powinien znajdować się w bliskiej lokalizacji gniazdek elektrycznych. Nad blatem należy zamontować mocne oświetlenie. Dzięki temu wykonanie nawet najbardziej precyzyjnej pracy będzie łatwiejsze. W przypadku małej przestrzeni najlepiej umieścić blat bezpośrednio przy ścianie, a następnie dobrać do niego regulowane krzesło i już pierwszą strefę mamy gotową. Czas przejść do kolejnej…

Jak zaaranżować przestrzeń do przechowywania?

Niewątpliwie kolejnym ważnym elementem jest urządzenie przestrzeni do przechowywania. Tutaj musicie wiedzieć, że w tej części przechowywać będziecie nie tylko surowce, ale też narzędzia, czy elektronarzędzia, takie jak spawarki do warsztatu. Dlatego też przestrzeni do przechowywania potrzebujecie naprawdę sporo, a jako że garaż jest niewielki, to musicie wykorzystać każdy centymetr powierzchni użytkowej. Na pewno na ścianie warto umieścić tablicę warsztatową, na której możecie zawiesić piłki, sekatory czy śrubokręty. Ciekawym wyborem są też haki pod sufitem. W tym przypadku tuż pod sufitem można zamontować półki, na których będą umieszczone narzędzia, które wykorzystywane są przez nas stosunkowo rzadko. Jeżeli zastosujecie mocne haki, to możecie na nich wieszać nawet ciężkie sprzęty. Oczywiście nie zapomnijcie jeszcze o regałach. Tutaj do wyboru są np. drewniane czy też metalowe. Przy ich wyborze nie należy kierować się estetyką, lecz przede wszystkim funkcjonalnością i tutaj zdecydowanie lepszym wyborem będą regały metalowe, które są tańsze, trwalsze, a także odporniejsze na uszkodzenia.

Wyposażenie ma znaczenie, czyli co powinno znaleźć się w warsztacie dobrego majsterkowicza

Bardzo ważnym elementem aranżacji jest oczywiście wyposażenie. Tutaj mamy dla Was radę, a mianowicie zawsze stawiajcie na jakość i lepiej zakupić mniejszą ilość, ale lepszych narzędzi niż więcej tych tanich. Dodatkowo polecamy kupowanie narzędzi czy elektronarzędzi od renomowanych producentów. Na pewno w warsztacie potrzebna będzie spawarka, a także wiertarka czy imadło. Przyda się też szlifierka kątowa, wyrzynarka czy piła tarczowa. Oczywiście nie możecie zapomnieć o wyposażeniu skrzynki narzędziowej we wszelkiego rodzaju śrubokręty, młotki, a także śruby, wkręty czy gwoździe. Narzędzia, których używacie często powinny znajdować się w bliskiej lokalizacji, a więc najlepiej w szufladach czy półkach umieszczonych bezpośrednio pod blatem.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w warsztacie majsterkowicza

Aranżując warsztat majsterkowicza w garażu należy pamiętać o ergonomii, ale i wyposażeniu. Jednak nie można zapominać także o zachowaniu bezpieczeństwa. BHP obowiązuje każdego, nawet gdy wykonuje naprawy dla siebie. Na samym początku pamiętajcie, aby właściwie przechowywać narzędzia, a także po każdej pracy odłączać je z kontaktu. Dla wygody, ale także w trosce o Wasze bezpieczeństwo musicie zastosować właściwe oświetlenie. Nie powinno ono męczyć oczu, a przy tym powinno zapewniać dużą widoczność. Możecie wybrać takie o neutralnej barwie bądź też zimnej. Dodatkowo ważny jest strój roboczy, najlepiej wybierać materiały, które nie są łatwopalne. Do tego zawsze stosujcie rękawice ochronne, a także okulary ochronne. Jeżeli pracujecie z głośnym sprzętem, to przydadzą się też słuchawki. Kolejnym niezbędnym elementem są oczywiście mocne buty z podnoskiem i antyprzebiciową wkładką.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, gdyż dzięki temu nawet mała przestrzeń garażu może stać się świetnym warsztatem majsterkowicza. Niezbędne jest zachowanie odpowiednich odległości i właściwe przechowywanie sprzętów.

Dodaj komentarz