roboty ziemne
Sabina Posted on 09:29

Jak zorganizować roboty ziemne?

Roboty ziemne mają szerokie zastosowanie w budownictwie oraz w innych obszarach przemysłu, umożliwiając odpowiednie ukształtowanie ziemi. Jak zorganizować roboty ziemne?

Na czym polegają roboty ziemne?

Do kategorii robót ziemnych zalicza się szeroka gama czynności prowadzonych w celu odspajania ziemi, jej przesuwania, zagęszczania, zasypywania lub usuwania.

Za pomocą robót ziemnych możliwe jest przygotowanie budowli ziemnych, między innymi wykopów, nasypów, wałów, rowów. Są one wykorzystywane między innymi na etapie przygotowań do budowy domów i innych obiektów, ale również w drogownictwie czy ogrodnictwie.

Do prowadzenia robót ziemnych stosowane są specjalistyczne maszyny. Zaliczają się do nich sprzęty jak koparki, zrywarki, równiarki, ładowarki, spycharki, walce, ubijarki. Występują one w wielu wariantach, między innymi jako mini maszyny budowlane, na przykład miki koparki, które pozwalają na prowadzenie prac na ograniczonej przestrzeni.

Zlecenie robót ziemnych

Najczęściej wtedy, gdy konieczne jest wykonanie robót ziemnych, są one prowadzone na zlecenie. Firmy dysponujące odpowiednim zapleczem do jego wykonania mogą wówczas zrealizować wszystkie prace na zamówienie. Zatrudnieni przez nich pracownicy posiadają niezbędne uprawnienia, wiedzę oraz doświadczenie, które umożliwiają wykonanie prac efektywnie i bezpiecznie.

Firma może wykonać wtedy kompleksowe prace zlecone przez klienta, zgodnie z zaprezentowanym projektem robót ziemnych. Warto zdecydować się na wcześniejsze zamówienie usług, żeby firma mogła zarezerwować dogodny termin do ich wykonania.

Osobom planującym rozpocząć roboty ziemne Śląsk zapewnia dostęp do różnych firm specjalizujących się w ich prowadzeniu. Z ich ofertami oraz adresami można zapoznać się bliżej w internecie.

Czy można wynająć sprzęt do robót ziemnych?

Alternatywą dla zlecenia robót ziemnych jest wykonanie ich we własnym zakresie. W tym celu najczęściej stosowane są ręczne narzędzia.

Istnieje również możliwość wynajęcia sprzętu przeznaczonego do robót ziemnych, na przykład mini koparki. Warto jednak zaznaczyć, że sprzęt tego typu wynajmowany jest jedynie osobom posiadającym stosowne uprawnienia do jego obsługi.

BHP podczas robót ziemnych

Podczas prowadzenia robót ziemnych nie można zapominać o zasadach BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownicy powinni być odpowiednio przeszkoleni w zakresie obsługi sprzętu oraz prowadzenia prac zgodnie z zasadami BHP. Powinni być także wyposażeni we właściwe środki ochrony osobistej, między innymi w kaski, kamizelki odblaskowe, nauszniki, gogle, okulary, półmaski i maski zależnie od rodzaju prowadzonych prac.

Miejsce prowadzenia robót ziemnych powinno być także odpowiednio oznakowane, aby nie stanowiło zagrożenia.

Dodaj komentarz