wybor plyty grzewczej
Sabina Posted on 13:23

Jaką płytę grzewczą wybrać?

Wybór odpowiedniej płyty grzewczej często spędza nam sen z powiek. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, które dopasujemy do swoich oczekiwań. Zakup wymaga zwrócenia uwagi na kilka parametrów i funkcjonalności sprzętu. Przyjrzyjmy się temu, jakie rodzaje płyt grzewczych są godne uwagi. O czym pamiętać podczas zakupu? Jak wybrać płytę grzewczą do kuchni? Co jest najważniejsze?

Płyty kuchenne

Na rynku sprzętu AGD znajdziemy wiele propozycji, które dają możliwość zakupu płyty kuchennej jako osobnego urządzenia. To sprawia, że wyszukamy sprzęty nowoczesne, wbudowane w blat. W efekcie zaoszczędzimy miejsce w kuchni i zachowamy elegancję. Najpopularniejsze modele to płyty indukcyjne, gazowe i elektryczne. Nie zapominajmy także o dobraniu odpowiedniego rozmiaru płyty, wielkości i rozmieszczenia palników. Bardzo ważny jest sam wybór płyty. Zależy zazwyczaj od rodzaju instalacji, jaka znajduje się w kuchni. Jeśli nie mamy w domu gazu, postawić trzeba na model indukcyjny lub ceramiczny.

Płyta gazowa

Pierwsza propozycja to płyta gazowa, która jest tańsza w eksploatacji i zakupie. Pozwala sprawnie regulować temperaturę. Trzeba jednak mieć na uwadze podłączenie specjalnej wentylacji w pomieszczeniu. Płyty gazowe odznaczają się atrakcyjnymi wzorami i są coraz bezpieczniejsze w użytkowaniu. Postawmy na przeciwpyłowe zabezpieczenie, które samoczynnie odetnie gaz w razie zgaśnięcia płomienia. Co ciekawa, taka płyta kojarzy nam się głównie z płomieniem i rusztem. jednakże dziś można zakupić modele bez płomienia, które są coraz bardziej cenione. Ruszt może być tutaj jednoczęściowy, dwuczęściowy lub osobny dla każdego palnika. Niektóre marki zapewniają płyty 2, 3 lub 5 palnikowe. Palniki mogą mieć także potrójny wieniec, który zwiększa moc działania.

Płyta indukcyjna

W wielu nowoczesnych domach stawiamy na indukcyjne płyty oparte na energooszczędnych technologiach. Grzanie odbywa się przez indukcję elektromagnetyczną, czyli zmienne pole elektromagnetyczne. Ciepło jest zatem wytwarzane na dnie naczynia, a nie na powierzchni płyty. Temperatura pola grzewczego jest wskazywana przez wskaźnik zalegania ciepła. Płyta indukcyjna to samodzielne urządzenie, które montujemy w meblach do zabudowy. Najważniejszym atutem jest szybkie gotowanie. Poza tym, można liczyć na bezpieczeństwo, komfort i kontrolowanie procesu gotowania.

Płyta elektryczna

Nie zapominajmy o płytach elektrycznych z palnikami elektrycznymi. Najczęściej są to spiralne grzałki, pokryte żeliwem o różnej średnicy. Sterowanie odbywa się za pomocą pokręteł. Wyróżnić można w tym wypadku krążki szybko grzejne i standardowe. Nie ma tutaj jednolitej powierzchni płaskiej, przez co modele elektryczne są trudniejsze w czyszczeniu. Ponadto, nie posiadają zaawansowanych funkcji, które mają inne wersje. Jednakże płyty elektryczne mają szerokie grono zwolenników na rynku. Wiesz Jaką płytę grzewczą wybrać? NIE? zobacz wpis na portalu wkuchennymmlynie.pl. Znajdziemy tutaj wiele cennych informacji, które ułatwią ostateczny zakup. Odbiorcy doceniają łatwość obsługi, niską cenę i prostotę urządzenia. Warto mieć na uwadze to, aby płyta była wyposażona w termo włącznik. Po uzyskaniu danej temperatury włącznik utrzymuje stałą temperaturę. Niezwykle ważna jest też blokada przed przypadkowym uruchomieniem.

Warto podkreślić, ze wybór płyty grzewczej musi być dokładnie przemyślany. Wiele zależy też od danego miejsca i naszych oczekiwań. Niezwykle wygodne są modele indukcyjne, przy czym najtańsze są płyty gazowe. Nowoczesne urządzenia działają energooszczędnie i dają nam wygodę.

Dodaj komentarz