fotowoltaika
Sabina Posted on 11:39

Jakie są zalety stosowania paneli słonecznych?

Panele słoneczne zyskują coraz to większą popularność w Polsce, a wynika to z wielu różnych powodów. Dla niektórych najważniejsza jest możliwość oszczędzenia pieniędzy, a dla innych kluczowe są czynniki ekologiczne. Niezależnie od motywacji fotowoltaika jest bardzo funkcjonalna i może być odpowiedzią na problemy energetyczne oraz klimatyczne. Jakie są inne zalety jej stosowania?

Łatwość instalacji oraz trwałość

Dzięki fotowoltaice można zapewnić sobie niezależność energetyczną przez wiele długich lat. Na panele słoneczne przysługują gwarancje na 100, 200, a nawet 300 miesięcy. Niektóre z nich funkcjonują już nawet 60 lat. Bardzo niski spadek efektywności na poziomie 0,4% rocznie powoduje, że praktycznie nie zauważa się różnicy jakości. Są ponadto odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wiatry i opady atmosferyczne. Wszystko dzięki precyzyjnemu montażowi i mocnym materiałom np. szkłu hartowanemu.

Montaż paneli słonecznych to czasami kwestia jednego dnia roboczego. Wliczane w to jest system mocujący, panele PV, okablowanie oraz podłączenie do sieci. Jedynie czasami przeciąga się to do dwóch dni, bardzo rzadko jest to dłuższy montaż. Wszystko zależy od ilości paneli oraz warunków pogodowych. Dużym ułatwieniem jest również konserwacja, ponieważ panele nie posiadają części ruchomych. Nie trzeba nic oliwić ani nie wymieniać żadnych elementów. Panele są proste zarówno do instalacji, jak i tymczasowego rozebrania np. przy wymianie dachówki.

Oszczędności i kwestie klimatyczne

Wrastające ceny energii elektrycznej to dla wielu osób powód do niepokoju. Dzięki panelom słonecznym można oszczędzić naprawdę wiele pieniędzy. Wynika to z usamodzielnienia energetycznego, gdzie nie jest się tak uzależnionym od elektrowni węglowych. W niektórych wypadkach zwrot kosztów instalacji może nastąpić już po 7 latach. Jeszcze lepiej gdy otrzyma się dodatkowe dofinansowania z funduszy europejskich lub samorządów powiatowych. Dużą zaletą fotowoltaiki jest fakt, że nadwyżki energii można oddać do sieci.

Dla wielu istotne są również aspekty środowiskowe. Panele słoneczne znacznie ograniczają powstawanie gazów cieplarniach, szkodliwych dla planety. Uzależnienie od węgla jest jednym z najważniejszych celów porozumień międzynarodowych i Unii Europejskiej. Wpływ na środowisko może być nie tylko globalny, ale też lokalny. Dzięki panelom nie trzeba palić taką ilością węgla, co pozytywnie wpływa na powietrza oraz lokalną florę i faunę. Stopniowe odejście od paliw kopalnych niedługo będzie bardzo zauważalne, dlatego lepiej przygotować się na to z wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz