krzywe sciany
Sabina Posted on 17:14

Krzywe ściany można łatwo wyrównać

Krzywe ściany to zdecydowanie problem wielu domów i mieszkań, zwłaszcza tych z rynku wtórnego. Niestety 30 czy 20 lat temu całkowicie nie przykładano uwagi do tego, aby zachować jakikolwiek dobry standard wykończenia ścian. Na szczęście obecnie są bardzo dobre materiały, które pozwalają w prosty oraz w miarę niedrogi sposób wykonać remont ścian.

Każdy, kto ma dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, mieszka w obiekcie budowlanym, który powstał np. 40 czy 50 lat wcześniej doskonale wie, że jakość ścian, począwszy od ich ogólnego wyglądu, kończąc na pionach pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Chcąc podnieść komfort mieszkania oraz przeprowadzić remont zdecydowanie trzeba poprawić standard ścian. Są na to odpowiednie sposoby.

Wszystko oczywiście zależy od tego, z jakimi krzywiznami mamy do czynienia. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, jaką mamy powierzchnię mieszkań, co chcemy osiągnąć możemy zastosować:

– gładź szpachlową do delikatnego podrównania ścian i ich wygładzenia,
– płyty gipsowe, które mogą być przyklejone na klej gipsowy,
– zabudowę z profili aluminiowych i płyty gipsowej.

Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które z powodzeniem znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie różnica w poziomie jest nieznacząca i niewidoczna gołym okiem, a chcemy bez większego problemu podrównać ścianę oraz poprawić jej wygląd poprzez wygładzenie powierzchni. Na rynku na szczęście mamy dostępnych wiele rodzajów gładzi szpachlowych, w tym gładzie tradycyjne, w formie sypkiej (do wymieszana z wodą), a także gładzie gotowe, w wiaderkach. Można je nakładać pacami stalowymi, wałkami bądź poprzez natrysk hydrodynamiczny. Uzyskana powłoka będzie równa i gładka.

Płyty gipsowe

Trzeba przyznać, że bardzo popularnym sposobem, który pozwala na łatwe i niedrogie podrównanie ścian są płyty gipsowe. Można je przyklejać na klej gipsowy (w przypadku małych nierówności) lub stawiać ścianki na konstrukcji (w przypadku trochę większych pomieszczeń). Co ważne – płyt gipsowych nie można kleić na klej do sufitu, gdyż po pewnym czasie płyty mogą odpaść.

Oczywiście przede wszystkim trzeba zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża. Musi być ono stabilne, wolne od dużych ubytków, pęknięć. Powierzchnię trzeba również zagruntować, aby zwiększyć powłokę sczepną. Dzięki temu płyty gipsowe będą bardzo dobrze trzymać się powierzchni.

Dodaj komentarz