kurtyny powietrzne
Sabina Posted on 11:41

Kurtyny powietrzne – czym są i do czego służą?

Jednymi z popularnych urządzeń wentylacyjnych są kurtyny powietrzne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku. Czym dokładnie jest kurtyna powietrzna i kiedy może okazać się przydatna?

Kurtyna powietrza – co to właściwie jest?

Kurtyna powietrzna, zwana rzadziej zasłoną powietrzną, jest urządzeniem instalowanym nad drzwiami lub obok nich w celu wytworzenia bariery dla cyrkulacji powietrza. Za pomocą niniejszej kurtyny powietrze znajdujące się w pomieszczeniu zostaje odizolowane od tego, które jest na zewnątrz. Kurtyna powietrzna składa się z wentylatora oraz wymiennika ciepła, chociaż istnieją też modele, które nie są wyposażone w taki wymiennik. Jej działanie polega na zasysaniu powietrza, nadawaniu mu pożądanej temperatury i wpuszczaniu go do pomieszczenia. Wytworzony przez kurtynę płaszcz powietrza sięga od urządzenia do podłogi.

Rodzaje kurtyn powietrznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje kurtyn, z których charakterystyką warto się zapoznać, zanim zdecyduje się na zakup.

Kurtyna zimna

Zapobiega dostawaniu się do pomieszczenia ciepłego powietrza, co jest szczególnie przydatne latem w czasie upałów. W przemyśle i handlu zimne kurtyny wykorzystywane są przede wszystkim w chłodniach i mroźniach, chroniąc właściwości przechowywanych produktów.

Kurtyna ciepła

Przeciwdziała przedostawaniu się do pomieszczeń powietrza zimnego, gwarantując komfort w chłodnych porach. Są wykorzystywane zarówno w domach, jak i w sklepach, galeriach handlowych oraz urzędach.

Kurtyna ogrzewająca i chłodząca

Ten model kurtyny łączy w sobie funkcje kurtyny zimnej i ciepłej, chłodząc i ogrzewając powietrze w zależności od wybranych ustawień urządzenia.

Kurtyna elektryczna

Jest to kurtyna wyposażona w nagrzewnicę, która zasilana jest energią elektryczną. Dysponując prądem o standardowym napięciu 230 V, możemy użytkować tylko kurtyny o mocy nie większej niż 3kw.

Kurtyna wodna

Ten rodzaj kurtyny posiada nagrzewnicę połączoną z ogrzewaniem wodnym. Kurtyny wodne uchodzą za bardziej skuteczne niż kurtyny elektryczne, jednak z uwagi na trudniejszą instalację częściej wybierane są urządzenia elektryczne.

Jak wybrać odpowiednią kurtynę powietrzną?

Chcąc kupić kurtynę powietrzną, musimy przede wszystkim zastanowić się, czego od niej oczekujemy. Większość z nas chce nabyć kurtynę do prywatnego użytku celem ograniczenia utraty ciepła w domu w porze zimowej oraz ochrony przez upałami w lecie.

Kurtyna, którą planujemy kupić, powinna dysponować nie tylko odpowiednią mocą, ale także wymiarami, które będą dopasowane do wielkości drzwi czy bramy. Istotną kwestią jest również możliwość regulacji temperatury oraz kierunku nadmuchu. Ważne jest także, aby kurtyna była wyposażona w ochronę przed przegrzaniem, co ograniczy ryzyko awarii urządzenia.

Kupując kurtynę, należy dodatkowo zwrócić uwagę na system mocowania. Większość kurtyn waży po kilkanaście kilogramów, a montowane są nad drzwiami, czyli w sąsiedztwie strefy przemieszczania się ludzi. Niedokładne zamocowanie kurtyny stanowi zatem zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Kolejnym istotnym czynnikiem, jaki należy uwzględnić, wybierając urządzenie, jest hałas, który generuje. Zbyt głośna kurtyna jest bowiem uciążliwa np. podczas pracy czy odpoczynku.

W celu nabycia odpowiedniej kurtyny powietrznej warto zapoznać się ze szczegółową ofertą wiodących dostawców rynkowych, takich jak np. Ventido. Zakup towaru w profesjonalnej hurtowni pozwoli uniknąć wielu przykrych niespodzianek dzięki wysokiej jakości oferowanych produktów, a także fachowemu doradztwu.

Dodaj komentarz