domek
Sabina Posted on 15:11

Mały domek. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Dom wcale nie musi kojarzyć się z wielką powierzchnią, która jest aranżowana przez doświadczonych projektantów wnętrz. Na rynku bardzo dużą popularnością cieszą się domy, których powierzchnia nie przekracza powierzchni niektórych apartamentów. Takie domu są popularne zwłaszcza wśród bardziej doświadczonych osób oraz seniorów.

60, 70, 80 – metrów. Taką powierzchnię użytkową mogą mieć najmniejsze domy. Wybór takiego projektu jest rozwiązaniem, które z roku na rok cieszy się stale rosnącą popularnością. Chodzi tu głównie o krótszy czas budowy, mniejsze koszty związane z zakupem materiałów, robocizną. Nie bez znaczenia są również mniejsze koszty związane z późniejszym utrzymaniem takiego budynku.

W zamian za mniejszy budynek możemy więcej terenu przeznaczyć na ogród, plac zabaw dla dzieci, basen ogrodowy. Warto również zwrócić uwagę na to, budowa mniejszego domu to również mniejsze koszty związane z zakupem działki.

Mały dom, niższe koszty budowy

Budowanie domu metodą zleconą jest o wiele bardziej droższe niż budowa domu metodą gospodarczą. Zdecydowanie trzeba o tym pamiętać. Niemniej jednak przed decyzją o tym, którą metodę wybierzemy trzeba porównać ze sobą wszystkie koszty: zakupu działki, projektu, przyłączy, budowy, usług, materiałów. Przy mniejszym domu zdecydowanie spadają koszty, chodzi głównie o ilość materiałów oraz koszty robocizny.

Mając do budowy mniejszy dom, możemy zdecydowanie postawić na lepsze materiały. To przełoży się na komfort użytkowania.

Większa ekologia i tańsze grzanie oraz utrzymanie

Budując dom można spokojnie zastosować bardziej ekologiczne metody np. pozwalające na ogrzewanie domu, a także na izolację. Od tego, jakie materiały izolacyjne zastosujemy w dużej mierze zależy to, jakie koszty ogrzewania będziemy ponosić w przyszłości. Ekologicznym rozwiązaniem grzewczym może okazać się zastosowanie paneli fotowoltaicznych, montaż klimatyzacji albo ogrzewania na podczerwień.

Darmowy prąd ze słońca zdecydowanie zmniejszy rachunki i wpłynie na ekologię domu.

Lepszy dom, lepsze wykończenie, mniej pracy

Dobrze zaaranżowany dom, zbudowany i wykończony z estetycznych i ekologicznych, a przede wszystkim wydajnych materiałów zdecydowanie zmniejszy ilość rzeczy, które przy takim domu będziemy musieli robić. Zaoszczędzony czas zdecydowanie będziemy mogli poświęcić na realizację własnych planów, rozwijanie hobby, spotkania w gronie rodziny.

Dodaj komentarz