ogrod
Sabina Posted on 09:47

Materiały do ściółkowania w ogrodzie

Ogród to miejsce, któremu musimy poświęcać dużo czasu. Nierzadko poświęcamy niemałe środki finansowe, by wyglądał okazale i spełniał nasze oczekiwania. Bardzo ważne jest również to, by dysponować odpowiednią wiedzą o tym, jak uprawiać rośliny tak by nasza praca nie poszła na marne. Potrzebna jest także wiedza, jak przygotować glebę, żeby nie rozwijały się w niej choroby, pleśnie i nie rosły w niej chwasty. By o nią zadbać potrzebne będą różne naturalne materiały, agrotkanina albo folia.

Co to jest ściółkowanie?

Jedną z najważniejszych czynności w ogrodzie jest tak zwane ściółkowanie. Jest to czynność, która polega na przykryciu ziemi odpowiednim materiałem, na którym bez zakłóceń mogą wzrastać rośliny. Zapobiega to przegrzewaniu się gleby i utrzymuje właściwą wilgotność. Chroni rośliny przed wypłukiwaniem minerałów i zapobiega gwałtownym zmianom temperatury gleby. Przede wszystkim jednak zapobiega wzrastaniu roślin niepożądanych, czyli chwastów. Do ściółkowania używa się przede wszystkim kory drzew, szczególnie kory sosnowej. Poza tym skoszoną trawę, liście, kompost i igliwie, trociny, pocięte drewno i słomę, a także pokrzywy. Do krótkotrwałego ściółkowanie, np. w celu odchwaszczenia lub odkażenia podłoża, używa się foli. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród plantatorów cieszy się zastosowanie agrotkanin.

Agrotkanina – co to jest i do czego jest używana

Materiał ten zwany inaczej matą ściółkującą lub matą szkółkarską to wytrzymała, przepuszczalna tkanina polipropylenowa. Jest bardzo trwała, a z uwagi na różnorodną gramaturę, może być stosowana w różnych sytuacjach. W odróżnieniu od foli agrotkanina przepuszcza wodę i sole mineralne a przykryta nią gleba może swobodnie oddychać. Przyczynia się to do lepszego rozwoju roślin i szybszego ich wzrostu a tym samym do większych plonów. Istotne jest też to, że jest chemicznie obojętna i tym samym w żaden sposób nie wpływa na pH gleby. Jest odporna na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne, przez co można z powodzeniem rozsypywać na jej powierzchni żwir, kamienie i różnego rodzaju grys. Produkowana jest w różnych kolorach, co może mieć ogromne znaczenie dla wyglądu miejsca, gdzie została użyta. Agrotkaniny często mylone są z agrowłókninami. Należy na to zwrócić uwagę, gdyż nie są to te sam materiał. Oba mają podobne właściwości i mogą być używane do ściółkowania. Agrowłóknina jednak jest dużo mniej wytrzymała na mechaniczne uszkodzenia. Może też być używana do okrywania roślin w ochronie przed przymrozkami. Właściwości termoizolacyjne agrotkaniny są dużo mniejsze.

Dodaj komentarz