fotowoltaika
Sabina Posted on 09:19

Panele fotowoltaiczne – czym jest zacienienie i dlaczego na nie uważać?

Podczas naturalnych cykli pór roku zdarzyć się może, że promienie słoneczne nie będą trafiać do wszystkich modułów fotowoltaicznych w jednakowym stopniu. Przez sąsiedztwo zbyt wysokich drzew zamontowane panele mogą być zacienione. Czy cień wysokiego obiektu, znajdującego się w pobliżu modułów fotowoltaicznych może wpłynąć na ich działanie? Jeśli tak – to w jaki sposób?

Fotowoltaika Brewa.pl – petenty na zacienienie

Specjaliści z firmy Brewa.pl regularnie nagłaśniają problem zbyt częstego dopuszczania do sytuacji zaciemnienia przy eksploatowaniu domowej lub firmowej fotowoltaiki. Kiedy z jednej strony promienie słoneczne oświetlają delikatne powierzchnie w sposób nierównomierny, to wewnątrz modułów dochodzi do szkód powstających w ogniwach. Najnowocześniejsze panele mają zamontowane rozwiązania w postaci specjalnych blokad.

Za pośrednictwem specjalnych diod moduły, które zbyt szybko mogą ulec przegrzaniu, zostają unieruchomione. W pewnym momencie same diody mogą się zużyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu dobrze przemyślana decyzja o lokalizacji kompleksu fotowoltaicznego, który będzie miał za zadanie dostarczać energię dla naszego domu lub firmy przez wiele lat. Oprócz wysokiej roślinności w okolicy dla paneli szkodliwa okazać się może także zbyt częsta obecność maszyn do pracy terenowej, pojazdów czy surowców naturalnych w większych skupiskach, trzymanych na wolnym powietrzu.

Panele fotowoltaiczne Brewa.pl – likwidacja kosztów ochrony

Nic nie stoi na przeszkodzie, by panele fotowoltaiczne pojawiły się w miejscu chętnie odwiedzanym przez cień. Wiąże się to niestety z koniecznością wprowadzenia dodatkowych norm ochronnych, a nie każdemu uśmiecha się wydawać dodatkowy budżet na zabezpieczenia. Specjaliści Brewa.pl, przygotowując gotowy projekt fotowoltaiki, dbają by w miarę możliwości miejsca regularnie zacieniane nie były brane pod uwagę. Czasami zdarzyć się może, że określone warunki przyrody oraz lokalizacja gospodarstwa nie pozwolą pozbyć się obecności cienia. Wtedy fotowoltaikę opracowuje się tak, by cień miał jak najmniejszy wpływ na delikatne moduły.

fotowoltaika

Zacienione panele fotowoltaiczne – co może pomóc?

Jeśli zmagamy się z domową fotowoltaiką o rosnącym stopniu zacienienia i nie możemy tego procesu ukrócić zmianami fizycznymi, można postarać się o nabycie mikrofalowników wraz z optymalizatorami mocy. Co daje takie połączenie? Dzięki niemu można kierować panelami bardziej swobodnie. Przy takim zastosowaniu prąd stały na zmienny magazynowany jest osobno dla każdego z posiadanych modułów.

Ratujemy w ten sposób ogniwa przed nagłym przegrzaniem, pozostawiając sobie dodatkowo otwartą drogę do dołączenia kolejnych części, jeśli kiedyś jeszcze zajdzie taka potrzeba. Im więcej sprzętu służącego ochronie modułów będziemy chcieli zastosować, tym bardziej wzrosną koszty inwestycyjne. Optymalizator mocy jest tańszy od mikrofalownika, ale mimo wszystko trzeba pamiętać o tym, że centralny falownik jest tutaj najistotniejszy dla sprawności całej instalacji.

Dodaj komentarz