Kredyt
Sabina Posted on 07:27

Piątkowska 103 – jak uzyskać kredyt na mieszkanie

Zakup mieszkania od dewelopera finansowany kredytem hipotecznym to długotrwały i wieloetapowy proces, na który decyduje się wiele młodych rodzin. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ubiegania się o finanse z banku?  Które kwestie przeanalizować przed podpisaniem umowy? Co to WIBOR, marża i operat szacunkowy? Odpowiada specjalista z grupy Quadro Development, która realizuje inwestycję Piątkowska 103.

Zostanie właścicielem nieruchomości to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej rodzin. Średnio na inwestycji Piątkowskiej 103 co drugi zakup finansowany jest wespół z bankiem. Kredyt hipoteczny wybierają zarówno osoby kupujące mieszkania na własny użytek, jak i inwestorzy. – Choć polskie społeczeństwo stale się bogaci, wiele osób nie stać na kupno własnego M ze zgromadzonego kapitału. Rodziny wspomagają się więc kredytem hipotecznym – mówi Marek Smogór, prezes Quadro Development, grupy w ramach której powstaje inwestycja Piątkowska 103.

Od czego należy zacząć? Po wyborze mieszkania niezbędne jest podpisanie umowy rezerwacyjnej

 

Na jej podstawie można wnioskować o kredyt hipoteczny. Bank bowiem weryfikuje wiarygodność dewelopera, a w następnie szacuje zdolność kredytową ubiegających się o finanse. W odniesieniu do Piątkowskiej 103 kwota wnoszona podczas rezerwacji wynosi 5 000 zł brutto. – Jest ona oczywiście zwrotna w przypadku rezygnacji lub przenoszona na rzecz mieszkania w sytuacji sfinalizowania transakcji – podkreśla Marek Smogór. Dalej należy złożyć wnioski w bankach. Zawierają one podstawowe dane osobowe, ilość osób w gospodarstwie domowym, a niezbędny załącznik stanowi zaświadczenie od pracodawcy (lub ZUS-u lub PIT) o wysokości uzyskiwanych dochodów. Obecnie banki wymagają minimum 10%, większość zaś preferuje 20% wkładu własnego (w przypadku wniesienia niskiego wkładu własnego bank ubezpiecza ewentualne ryzyko, co podnosi kwotę miesięcznej spłaty). Na ratę składa się pożyczony kapitał oraz odsetki, a więc oprocentowanie – stały p.p i WIBOR (zmienna stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom), co łącznie stanowi wysokość oprocentowania na poziomie ok. 3 do 5%. Bank szacuje średnią miesięczną ratę i podaje kwotę odsetkową. Na tym etapie należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. – Mianowicie, czy bank wymaga prowizji za udzielenie kredytu? Jak wysokie jest ubezpieczenie kredytu do momentu wpisu do hipoteki (a więc przeniesienia pełnej własności z dewelopera na nowego właściciela)? Czy wcześniejsza spłata zadłużenia jest możliwa i bezpłatna? Czy bank pozostawia dowolność na podpisanie polisy ubezpieczeniowej nieruchomości? – zaznacza Marek Smogór. Przed ostateczną decyzją do banku należy dostarczyć operat szacunkowy, czyli dowód wartości nieruchomości, wykonywany przez specjalistę, której koszt to około 400 zł.

Wybranie ostatecznej oferty wiąże się z podpisaniem umowy deweloperskiej we wskazanym terminie (bank określa przedział czasowy, w którym należy tego dokonać). – Tutaj koszt po stronie klienta wynosi 500 zł, ponieważ w połowie pokrywany jest przez dewelopera, a w połowie przez kupującego – dodaje przedstawiciel inwestora. Następnym krokiem jest wpłacenie wkładu własnego na rachunek powierniczy dewelopera po czym bank uruchamia transze według harmonogramu i postępu prac na budowie. Z ostatnich kosztów, które kupujący musi ponieść to: umowa notarialna przenosząca własność oraz koszty urzędowe – podatek PCC-3 od ustanowienia hipoteki umownej (19 zł lub 0,1% wartości hipoteki umownej) i koszt sądowy ustanowienia hipoteki (200 zł).

Dodaj komentarz