szczeliny
Sabina Posted on 08:19

Po co wykonywać izolację pionową fundamentów?

Hydroizolacja fundamentów może uchronić właściciela budynku przed niespodziewanymi wydatkami w przyszłości i zabezpieczy podstawę domu na wiele lat. Decydując się na wykonanie izolacji pionowej fundamentów budynku warto wybrać najlepsze rozwiązanie i zdać się na pomoc fachowców.

Jaki rodzaj izolacji pionowej fundamentu wybrać?

Izolacja pionowa fundamentów pozwala na zabezpieczenie domu (lub innego budynku) przed niepożądanym dostępem wody i wilgoci. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań zapewniających hydroizolację podstawy budynku. Do najpopularniejszych rozwiązań należą bitumiczne izolacje ścian pionowych fundamentów i piwnic. Polski producent izolacji budowlanych SUEZ często proponuje swoim klientom wybór izolacyjnych mas bitumicznych, które są także stosowane jako preparaty gruntujące. Nadają się przeważnie do powierzchni pionowych oraz poziomych. Taka masa izolacyjna przeważnie ma w swoim składzie domieszkę lateksu, co pozwala stworzyć twardą, lecz elastyczną powłokę zapobiegającą przed wchłanianiem wilgoci i wody. Innym rozwiązaniem jest stosowanie uszczelniających zapraw mineralnych, które mają podobne działanie, mogą być jednak nieco trudniejsze w aplikacji.

Produktem, który łączy zalety izolacji mineralnych oraz gruntowych jest dwuskładnikowa izolacja polimerowo-mineralna. Można ją stosować na wszystkich zewnętrznych ścianach budynku (fundamentów piwnic), także wykonanych z betonu. Preparat chroni konstrukcję budynku przed wnikaniem wilgoci oraz innymi niechcianymi czynnikami znajdującymi się w wodach gruntowych i ziemi. Nadaje się także jako produkt do łączenia płyt izolacyjnych.

Płyty i maty bitumiczne do izolacji fundamentów budynku

Wymienione przykłady produktów są aplikowane jako płynna masa, co pozwoli na dotarcie nawet do najmniejszych zakamarków i szczelin i uszczelnienie ich. Nieco innym rozwiązaniem pozwalającym na izolację pionową fundamentów budynku jest zastosowanie twardych mat lub płyt izolacyjnych. Taka bitumiczna masa sprzedawana jest w formie rolki, gdzie materiał hydroizolujący jest złączony z folią. Ta posiada stronę samoprzylepną, co znacznie ułatwia i przyspiesza montaż. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania może być możliwość mostkowania pęknięć i rys występujących na konstrukcji fundamentu lub piwnicy, co dodatkowo zabezpieczy budynek przed niekorzystnymi czynnikami, jak np. wilgoć. Miejsca, które nie zostały dostatecznie zaizolowane matami lub płytami można dodatkowo uszczelnić stosując specjalistyczne taśmy uszczelniające, dostępne w wielu rozmiarach i mające różną elastyczność.

Jak dobrać formę izolacji pionowej budynku?

W celu wyboru jak najlepszego rozwiązania można skorzystać z pomocy specjalistów producenta izolacji budowlanych SUEZ. Zdając się na wieloletnie doświadczenie ekspertów i doskonałą znajomość wszystkich wad i zalet każdego z oferowanych produktów, właściciel budynku lub osoba odpowiedzialna za jego budowę, może mieć pewność, że wybrała najlepsze rozwiązanie. Warto zadbać o jak najlepszą ochronę fundamentów domu i zapobiec w ten sposób niepożądanym i kosztownym w naprawie skutkom wniknięcia wilgoci.

Dodaj komentarz