Pompa głębinowa czy hydrofor – które rozwiązanie wybrać?
Dostęp do źródła wody innego niż sieć wodociągowa pozwala na ograniczenie kosztów związanych z podlewaniem ogródka. Może także stanowić doskonały sposób na doprowadzenie bieżącej wody do domu. Niezależnie od motywu, który będzie nami kierował w trakcie budowy instalacji wodociągowej, pobór wody można zapewnić sobie na dwa sposoby. Wybór, którego dokonamy, rozstrzygnie się pomiędzy hydroforem a pompą głębinową.
Czym kierować się w trakcie zakupu?
Dylematy dotyczące zastosowania elementu ssącego w naszej instalacji rozstrzygają w prosty sposób prawa fizyki. Przyjmuje się, że w sytuacjach, gdzie odległość stacjonowania pompy od lustra wody nie przekracza 8 metrów, optymalnym rozwiązaniem będzie hydrofor. Natomiast wszędzie tam, gdzie głębokość studni do powierzchni lustra wody przekracza wspomnianą wartość, sprawdzą się pompy głębinowe. Każde z obydwu rozwiązań ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać.
Co powinniśmy wiedzieć na temat hydroforów?
Montaż instalacji opierającej się o zbiornik ciśnieniowy hydroforu jest prosty i nie wymaga dużego nakładu pracy. W skład zestawu do poboru wody wchodzą: pompa samossąca, zbiornik ciśnieniowy, manometr zintegrowany z wyłącznikiem ciśnieniowym oraz wąż antywibracyjny. Praca działającego układu zapewnia stałe ciśnienie w instalacji wodnej. Instalacje tego typu montowane są z wykorzystaniem ujęć wody położonych w pobliżu budynków.
Wadami instalacji są głośna praca pompy, która montowana jest z dala od ujęcia wody oraz wibracje, jakie powstają w trakcie jej pracy. Dla wielu osób hałas dobiegający z przylegających do domu pomieszczeń jest nieakceptowalny.
Dlaczego pompy głębinowe to sprawdzone rozwiązanie?
Pompy są urządzeniami elastycznymi pod kątem możliwości ich zastosowania. Najczęściej stosuje się je tam, gdzie oczekuje się wysokiego uniesienia słupa wody oraz odpowiednio wysokiego ciśnienia w instalacji wodnej. Pompa głębinowa Grundfos zapewnia jedno i drugie. Bezsprzeczną zaletą pomp jest fakt, że montuje się je wewnątrz studni z dala od budynków. Dzięki temu nie ma problemu z ich głośną pracą i hałasem. W budynku gospodarczym mieści się jedynie cichy zbiornik hydroforowy.
W wielu przypadkach poziom wody oraz wydajność studni są zmienne. Pompa głębinowa Wilo skutecznie radzi sobie w takich warunkach. Zaletą pomp głębinowych jest to, że idealnie nadają się do zastosowania w przypadku studni wierconych, mających niewielką średnicę. Pobór prądu w przypadku pomp jest niższy niż zestawów hydroforowych.
Jedyną wadą pomp głębinowych jest utrudniony dostęp do części ssącej. W przypadku awarii, wyjęcie jej na zewnątrz wymaga czasu i wysiłku.
Co zatem wybrać?
Ceny obydwu urządzeń nie są mocno zróżnicowane, w związku z czym nie będą kluczowe w podjęciu decyzji. Wiele, osób przekona argument dotyczący większej uniwersalności i stałości parametrów, jakie gwarantuje pompa głębinowa. Pompy głębinowe sprawdzają się w studniach kopanych oraz wierconych. Coraz częściej znajdują zastosowanie również tam, gdzie odległość od lustra wody jest niższa niż 8 metrów.
Szeroką ofertę pomp głębinowych, znajdziesz w sklepie internetowym https://arenalazienek.pl/pl/c/Pompy-glebinowe/564.