renowacja drzwi
Sabina Posted on 14:18

Renowacja drzwi wejściowych – czy sprawdzi się na nich fornir?

Drzwi wejściowe do domu lub budynku narażone są na działanie warunków atmosferycznych, słońca i uszkodzenia mechaniczne. Ich wymiana na nowe może okazać się bardzo kosztowna, dlatego wiele osób decyduje się na ich renowację. Sprawdź, jak to można zrobić dobrze i bez angażowania wielkich środków finansowych.

Kiedy warto odnowić drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe stanowią ważny element zewnętrznej części budynku. Razem z elewacją stanowią pewnego rodzaju wizytówkę, o której wygląd warto zadbać. W końcu to właśnie przez drzwi wejściowe wchodzić będą goście i znajomi.

Powodów, aby odnowić stare drzwi wejściowe do domu jest co najmniej kilka. To czynność, którą wykonuje się średnio raz na kilka lub kilkanaście lat – w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonane są same drzwi. Podstawowym powodem, który powinien zachęcić Cię do ich renowacji powinny być uszkodzenie mechaniczne i objawy starzenia się. Schodząca farba, ubytki i zarysowania, czy też mało estetycznie wyglądające otwory powinny stanowić motywację do wymiany drzwi.

O wygląd drzwi zewnętrznych warto również zadbać w momencie odnawiania elewacji budynku. Będzie się ona prezentowała dużo okazałej, jeśli wymienione zostaną również drzwi.

Prosty sposób na nowe drzwi – fornir kamienny

Wymiana starych drzwi na nowe to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nie każdy właściciel domu lub mieszkania chce (lub może) pozwolić sobie na taki wydatek. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na renowację starych drzwi.

W prosty i stosunkowo tani sposób można to zrobić z użyciem forniru kamiennego. To wyjątkowa okleina z kamienia, włókna szklanego, kleju oraz pokładu. Wspólnie tworzą one papier o grubości około 4 milimetrów, który swoim wyglądem przypomina zwykłą tapetę. Podobnie jest również nakładany. Między innymi dlatego, fornir kamienny jest często nazywany kamienną tapetą.

Z pomocą forniru kamiennego można urządzić nie tylko salon, kuchnię, czy też łazienkę, ale również poddać renowacji drzwi wejściowe. Nałożenie okleiny na stare drzwi nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy wyposażyć się w podstawowe narzędzia remontowe jak wałek, czy też szpachelka, a następnie przykleić odpowiedni kawałek do powierzchni drzwi.

Zajmuje to kilkadziesiąt minut, po których stare drzwi wyglądają jak nowe. Dodatkowym plusem tego rozwiązania są wysokie parametry wytrzymałościowe forniru. Jest on odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, w tym promieniowanie UV, a także dobrze radzi sobie z mechanicznymi uszkodzeniami. Takie drzwi mogą więc służyć przez długie lata.

Dodaj komentarz