Sabina Posted on 14:20

Skrzyniopalety – co warto o nich wiedzieć?

Powszechny transport różnorakich towarów pomiędzy krajami, a w wielu wypadkach – kontynentami, powoduje, że stosowane są coraz szerzej rozmaite narzędzia ułatwiające przemieszczanie i przechowywanie ładunków. Skrzyniopalety są jednym z nowoczesnych narzędzi, które służą usprawnieniu tych właśnie procesów.

Czym są skrzyniopalety?

Typowa skrzyniopaleta przypomina z wyglądu skrzynkę, ma jednak rozmiary standardowej europalety. Jest też całkowicie przystosowana do transportu i przenoszenia za pomocą magazynowych wózków widłowych i ręcznych. Jednocześnie jej znormalizowane wymiary ułatwiają jej składowanie i przesuwanie w trakcie procesów logistycznych.

Skrzyniopalety mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, jednak największą popularnością cieszy się plastik i inne tworzywa sztuczne. Jest to spowodowane niską cena tego materiału oraz dobrymi walorami użytkowymi: łatwością utrzymania czystości i odpornością na uszkodzenia.

Zalety skrzyniopalet

Dla wielu przedsiębiorców podstawową zaletą skrzyniopalet jest wspomniana wyżej prostota w utrzymania czystości. Plastikowe części łatwo poddają się zabiegom czyszczącym. Ponadto zastosowanie zaokrąglonych krawędzi powoduje, że w załomach nie gromadzi się brud.

Jednocześnie są rozwiązaniem niesłychanie uniwersalnym. Spowodowane jest to możliwością dodania osprzętu różnego typu. Często spotyka się modele zaopatrzone w górne pokrycia lub zamykane wieka. Istnieje też opcja dodania do tego sprzętu własnych kółek lub płóz – ułatwia to ich przemieszczanie bez użycia sprzętu magazynowego.

Skrzyniopalety sprawdzają się doskonale w niewielkich magazynach: ich wytrzymała konstrukcja sprawia, że możliwe jest ustawianie ich  bezpośrednio na sobie – bez konieczności zastosowania specjalistycznych regałów. Standaryzacja rozmiarów powoduje, że stosy takie zachowują wysoką stabilność. Możliwość szybkiego oczyszczenia sprawia, natomiast, że świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie występuje różnorodność produktów: po stosunkowo szybkiej sanityzacji powierzchni można w nich umieścić towary o zupełnie odmiennych od poprzednich właściwościach.

Powyższe zalety tego rozwiązania powodują, że znajduje ono coraz szersze zastosowanie. Skrzyniopalety są używane przede wszystkim w transporcie i magazynowaniu produktów spożywczych – owoców, warzyw, mięsa czy produktów sypkich (kasze, mąki etc.).  Są wiec znakomitym wyborem dla sieci handlowych, hurtowni czy przedsiębiorstw zajmujących się skupem, przechowywaniem i transportem płodów rolnych. Ich zastosowania są jednak w zasadzie nieograniczone.

Dodaj komentarz