Wakacyjny remont
Sabina Posted on 22:22

Wakacyjne remonty – jak zaplanować prace?

Wakacje w pełni. W Polsce oznacza to także sezon remontowy. Jak pokazują badania, aż 78% Polaków decyduje się na remont z powodu chęci odświeżenia aranżacji domu lub mieszkania. Na dodatek ostatnie miesiące zdecydowana większość z nas spędziła w czterech ścianach, odkrywając zakamarki, które warto odnowić. Co istotne, zdecydowanie przechodzimy z myśli do czynów, gdyż rynek już zanotował nawet 60-procentowy wzrost zainteresowania materiałami budowlanymi. A od czego warto zacząć rozmyślania o remoncie? Te wskazówki pomogą wam rozpocząć projekt.

Kto korzysta z przestrzeni mieszkalnej?

Przede wszystkim zastanów się, kto będzie głównym użytkownikiem mieszkania. Czy w twojej rodzinie są małe dzieci, zwierzaki, osoby z alergiami, a może seniorzy? Dlaczego to tak istotne? To proste – wpłynie to na rodzaj wybranych materiałów, wielkość przestrzeni oraz funkcjonalność wybranych sprzętów.

Jaki jest Twój styl?

Weź pod uwagę wszelkie specyfikacje stylistyczne, które możesz chcieć uwzględnić podczas remontu lub zmiany wystroju wnętrza. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spójrz na swoje otoczenie. Czy Twój dom znajduje się w otoczeniu drzew i gór, nad morzem, albo w centrum jednej z polskich metropolii? Położenie jest istotne, gdyż ma wpływ na trwałość materiałów, które powinniśmy zastosować w projekcie, a także może zainspirować nas podczas wyboru stylu, który zastosujemy.

Od czego zacząć remont kuchni?

Badanie przeprowadzone w ramach kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!” wykazało, że ok. 93% Polaków deklaruje, że zdarza im się gotować w domu, a ponad 40% twierdzi, że robi to codziennie. Oznacza to, że kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna oraz łatwa do czyszczenia. Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem, to wśród prac remontowych warto umieścić zmianę kuchenki gazowej na gaz pod szkłem (np. Solgaz). – Palniki schowane pod ceramiką, ułatwione czyszczenie, a przy tym oszczędność zużycia gazu – to tylko niektóre z walorów płyt gazowych z ukrytymi płomieniami – mówi Tomasz Pałosz z Solgaz. Dla fanów nowinek – na rynku pojawiła się nie lada gratka – nowa linia płyt Innova, w których zastosowano żarniki (wyeliminowano „cykanie”) oraz stabilizację temperatury gotowania (możliwość ustawienia mocy palnika: od 1 do 9 lub wskazując pożądany zakres temperatury – od 40 do 250). Co istotne – niezależnie, czy preferujesz nowoczesny, rustykalny, czy tradycyjny wystrój – minimalistyczny design sprzętu sprawi, że wpasuje się on w większość aranżacji kuchennych, naturalnie komponując się z resztą urządzeń i mebli.

Jaką funkcję ma spełniać wyremontowana przestrzeń?

Ilość osób, które będziesz musiał pomieścić, wpłynie na to, ile miejsca będziesz potrzebować, i ile miejsca będzie potrzebne na gry planszowe, przedmioty codziennego użytku i inne bibeloty. Warto także zastanowić się jak często spędzamy wolny czas w mieszkaniu. Domatorzy z pewnością położą większy nacisk na to, żeby dom był przestrzenią do odpoczynku, a osoby często podróżujące mogą potraktować je jako miejsce, w którym jedynie śpią.

Jaki budżet zamierzamy przeznaczyć?

Dane GUS dowodzą, że średni wydatek, jaki ponosimy w związku z remontem mieszkania, oscyluje wokół 9 639 zł. Co piąty z badanych zadeklarował kwotę mniejszą niż 3000 zł, a 17% – ponad 10 000 zł. Oczywiście zawsze jest to kwestia indywidualna, jednak już na etapie planowania warto przygotować kosztorys, w którym znajdą się informacje takie jak:

– koszty nowych sprzętów,

– koszty roboczogodziny fachowca (jeśli korzystamy z jego pomocy),

– koszty narzędzi i materiałów, które zostaną wykorzystane,

– koszty prądu lub wody, które wykorzystamy podczas remontu.

Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na wszystkie najważniejsze pytania – czas wziąć się do pracy. W końcu lato i urlop tak szybko mijają…

Dodaj komentarz