Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu
Sabina Posted on 21:20

Zbyt duże stężenie poziomu CO2 w domu

Problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy, problemy ze snem czy nudności to najczęstsze objawy zbyt wysokiego stężenia CO2 w powietrzu, którym oddychamy. Dzieje się tak za sprawą niedostatecznego przepływu powietrza w naszych domach. Nowoczesna wentylacja mechaniczna rozwiązuje ten problem.

Dwutlenek węgla jest bezbarwnym, bezzapachowym gazem występującym w powietrzu, który powstaje w procesie spalania i oddychania. W małych stężeniach nie jest on niebezpieczny dla organizmu. Problem pojawia się jednak, gdy jego stężenie jest zbyt wysokie. Wtedy nasz organizm daje nam pewne sygnały, takie jak uczucie duszności, niepokoju czy wzrastająca liczba oddechów. Zauważamy również problemy z koncentracją, budzimy się w nocy bądź nie możemy zasnąć. Podobne objawy występują również przy zbyt nadmiernej ilości smogu występującej w powietrzu. Jednak zdaniem naukowców to właśnie powietrze domowe jest znacznie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

W niedostatecznie wentylowanym pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, wzrasta nie tylko stężenie CO2, ale również innych niepożądanych związków chemicznych, takich jak formaldehyd czy np. tlenek azotu, który powstaje podczas palenia tytoniu oraz w pomieszczeniach wyposażonych w kominki grzewcze. Gromadzące się w budynkach substancje mają niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców, dlatego już na etapie projektowania budynku należy zadbać o czystość powietrza, aby w przyszłości nie stanowiło ono zagrożenia.

Nowoczesna wentylacja mechaniczna z czujnikiem CO2

Z pozoru wydawałoby się, że regularne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien wystarczy, aby zapewnić stały przepływ powietrza w naszych domach. Nic bardziej mylnego. Co więcej często unikamy otwierania okien w obawie przed utratą ciepła bądź brzydkimi zapachami płynącymi z zewnątrz. Wtedy z pomocą przychodzi rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w branży instalacyjno-budowlanej – nowoczesna wentylacja mechaniczna od sprawdzonego producenta. Przykładem może być tutaj np. system VASCO SILENT VENTILATION wyposażony w czujnik dwutlenku węgla, regulujący intensywność pracy wentylacji w zależności od zmian stężenia CO2 w pomieszczeniu, w którym jest umieszczony.

To od ilości osób przebywających na co dzień w danym pomieszczeniu zależy poziom stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. W przypadku wzrostu poziomu rekuperator zwiększa obroty, aż do osiągnięcia założonego, komfortowego poziomu stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Zmiany poziomu obrotów wentylatorów dokonywane są w sposób płynny, a kontrola poziomu zawartości CO2 wykonywana jest co 3 minuty. Nowoczesna wentylacja mechaniczna, taka jak system VASCO została tak zaprojektowana, aby czujnik łączył się z rekuperatorem radiowo, a do jego zasilania wystarczy 230V. Dla uzyskania pełnego komfortu w typowym domu jednorodzinny należy zamontować czujnik dwutlenku węgla w salonie oraz drugi w sypialni.

Nowoczesna wentylacja mechaniczna zapobiega złej cyrkulacji powietrza. W wyniku jej działania we wszystkich pomieszczeniach przez całą dobę obecne jest świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla, wilgoci oraz zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz