Akumulatory do elektronarzędzi – czym się charakteryzują?
Elektronarzędzia to niezwykle skuteczne urządzenia, które pozwalają na znaczące ułatwienie budowy. Pozwalają one bowiem na uzyskanie siły, która byłaby niemożliwa do wygenerowania przez człowieka. Bardzo poręczne elektronarzędzia to te działające na baterie. Gdzie kupić dobre akumulatory do elektronarzędzi i czym się one charakteryzują?
Akumulatory do elektronarzędzi – czym są?
Specjalne akumulatory do elektronarzędzi Bosch pozwalają na korzystanie z tego typu urządzeń bez konieczności podłączania ich do źródła energii elektrycznej. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w terenie, a także na placach budowy, gdzie nie jest jeszcze podłączona sieć elektryczna.
Akumulatory, które napędzają urządzenia takie jak narzędzia pomiarowe Bosch mogą być stworzone z różnych materiałów i od tego zależy ich charakterystyka. Na rynku znajdziemy bowiem na przykład akumulatory litowo-jonowe, niklowo-kadmowe oraz niklowo-metalowo-wodorowe.
Jakie akumulatory do elektronarzędzi wybrać?
Najważniejsza kwestia to wybór rodzaju akumulatora. Od tego zależy jego pojemność, masa oraz to jak łatwo go ładować. Najlepsze są zdecydowanie akumulatory litowo-jonowe. Są one lekkie, wydajne i mogą być ładowane w dowolnym momencie. Mają jednak sporą wadę, o której trzeba pamiętać przed wybraniem ich. Mowa tu bowiem o tym, że są one bardzo wrażliwe na skrajne temperatury i w upał lub gdy panuje mróz ich wydajność znacznie spada.
Drugi rodzaj, który można wybrać to akumulatory niklowo-kadmowe. Są one coraz rzadziej spotykane, gdyż Rada Parlamentu Europejskiego wydała dyrektywę mówiącą o tym, że należy ograniczyć wykorzystanie akumulatorów, które zawierają kadm. Mają one jednak wiele zalet. Mowa tu przede wszystkim o możliwości pracy w temperaturach od 40 do 60 stopni. Największa wada to efekt pamięci, który oznacza, że aby je naładować muszą być rozładowane, a korzystać z nich można dopiero po pełnym naładowaniu. Alternatywa dla nich to bardziej ekologiczne akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe. Mają one jednak bardzo krótką żywotność.