olejowanie drewna
Sabina Posted on 09:20

Dowiedz się więcej o poprawnie przeprowadzonym procesie olejowania

Olejowanie drewna z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. To idealny kompromis, który pozwala chronić drewno, a zarazem nie pozbawia go jego naturalnej barwy, a wręcz przeciwnie – uwydatnia ją. Nadaje się do aplikacji tam, gdzie meble czy powierzchnie są szczególnie podatne na zużycie. Może to być posadzka, stołowe blaty, balustrady, czy też drewniane akcesoria ogrodowe narażone na deszcz. Dowiedz się więcej na temat olejowania i tego jak robić to dobrze. 

Olejowanie mokrego drewna

Sam proces olejowania nie jest niczym skomplikowanym i każdy może z powodzeniem przeprowadzić go samodzielnie. Należy jednak pamiętać o paru ważnych zasadach, dzięki którym efekty pracy będą zadowalające i długotrwałe. Odnosi się to szczególnie do powierzchni drewnianych przeznaczonych do użytku zewnętrznego, takich jak na przykład meble ogrodowe lub tarasowe deski. Powinieneś za wszelką cenę unikać olejowania mokrego drewna. Odnosi się to zarówno do przypadków, w których chciałbyś zabrać się za to po lub w trakcie deszczu, ale także wtedy kiedy drewno jest po prostu świeże i nie do końca jeszcze wysuszone. Impregnowanie go w takim stanie jest oczywiście możliwe, ale nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów. Olej nie wchłonie się po prostu tak dobrze jak powinien.

Olejowanie blatów

Odpowiednie przygotowanie powierzchni to podstawa prawidłowego procesu olejowania. Należy ją przeszlifować, a następnie dokładnie wyczyścić z pyłu i kurzu. Po upewnieniu się, że drewno jest czyste i suche, można przystąpić do nakładania oleju pędzlem lub specjalnym aplikatorem. Po kilku godzinach przychodzi pora na drugą warstwę.  Co istotne, w przeciwieństwie do lakierowania, olej można stosować również miejscowo, bez potrzeby pracy nad całą powierzchnią. Po wyschnięciu nie będzie wyróżniał się barwą od elementów, które były zaimpregnowane tą metodą wcześniej. Olejowanie blatów, parkietów i tym podobnych, zabezpiecza drewno przed wilgocią i zabrudzeniami, ale ma również właściwości regeneracyjne. Drobne ubytki, takie jak zarysowania, pod wpływem oleju pęcznieją i przestają być dostrzegalne.

Aplikator oleju

W celu prawidłowego rozprowadzenia oleju, warto zaopatrzyć się w specjalny aplikator. To wygodne w użyciu gąbki z uchwytem, dzięki którym olejowanie przeprowadzane jest równomierniej i dociera w każde miejsce. Aplikator oleju oraz wiele więcej akcesoriów i środków, dzięki którym zadbasz o drewno w swoim domu, znajdziesz w sklepie z narzędziami oferta.tech-poznan.pl. Zapoznaj się z ich pełną ofertą i korzystnymi cenami!

Dodaj komentarz