izolacja
Sabina Posted on 14:17

Hydroizolacja w budynkach mieszkalnych – dlaczego jest ważna?

Standardy mieszkaniowe podnoszone są praktycznie z roku na rok. Jest to oczywiście spowodowane pojawianiem się na rynku coraz nowszych metod i technologii, gwarantujących poprawną funkcjonalność i wygodę.

Wygoda jest jednym, ale warto także pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Pojawiająca się w domu woda i wilgoć to czynnik bardzo niezdrowy dla wszystkich domowników. Trzeba ten problem jak najszybciej wyeliminować, gdyż pozostawiony na dłuższą metę doprowadzi również do zniszczenia ścian budynków. W tym celu stosuje się hydroizolacje. Początkowo, należy jednak dowiedzieć się, skąd taki problem się wziął i co jest jego przyczyną. Dopiero później możemy przejść do działania.

Przyczyny powstawania wilgoci i pojawiania się wody w domu

Powodów, przez które woda regularnie przedostaje się do wnętrz naszych domów może być wiele. Serwis styl-domowy.pl radzi, aby wyeliminować szansę na pojawienie się ich wszystkich już w trakcie budowy domu. Niestety, starsze budownictwo nie zawsze dawało taką możliwość, dlatego inwestorzy po kilku latach mają z tym problemy.

Główną przyczyną powstawania wilgoci jest brak lub nieszczelna hydroizolacja fundamentów. Woda idąca do góry na skutek parowania bezlitośnie chce przedostać się na zewnątrz i nie zwraca uwagi na obecność naszej posiadłości. Dobra izolacja fundamentów pozwoli na jej zatrzymanie, natomiast w przypadku braku takiej izolacji – cały fundament chłonie substancję i przenosi ją do góry.

To jednak nie wszystko. Częstym przypadkiem jest także nieszczelność dachu. Wynikać może ona z błędnego montażu pokrycia lub też po prostu z jego starości. Nie da się ukryć, że powodem do pojawienia się wody w domu są także nieszczelne rury. Widząc jakąkolwiek mokrą plamę na ścianie w pokoju, należy to jak najszybciej sprawdzić i nie bagatelizować problemu.

izolacja

Sposoby na hydroizolację

Zabezpieczenie przed wilgocią możemy wykonać zarówno od góry, jak i od dołu. W przypadku dachu, stosuje się papę hydroizolacyjną, umieszczaną tuż pod pokryciem. Pomaga to oczywiście w nie przedostawaniu się wody, jednak nie zwalnia nas z obowiązku dokładnego montażu pokryć.

Nieco bardziej obszerny jest temat izolacji fundamentów. W tym wypadku należy rozdzielić typy izolacji, a mianowicie poziomą i pionową. Pierwszą z nich wykonujemy zarówno na najniższym i najgłębiej znajdującym się w ziemi punkcie obiektu oraz między końcem fundamentu, a początkiem ściany. Izolacja pionowa odbywa się natomiast na ściankach fundamentu. Dla obydwu przypadków wyróżniamy zarówno izolacje przeciwwilgociowe, jak i przeciwwodne. Podstawą w tej kwestii jest użycie preparatów gruntujących oraz umieszczenie folii lub membrany przeciwwilgociowej. Typ izolacji wybieramy głównie na podstawie rodzaju gruntu, z którym mamy do czynienia.

Rutynowe czynności chroniące przed wilgocią

Okazuje się, że należy regularnie dbać o niepowstawanie wilgoci w domu. Wszystkie czynności, które wykonujemy (w tym oddychanie) produkują lekki jej poziom, nasilający się wraz z intensywnością. Pamiętajmy o nieustannym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń, nawet w przypadku posiadania rekuperacji.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem styldomowy.pl. W celu dowiedzenia się ciekawych rzeczy z zakresu budownictwa i nie tylko, warto odwiedzić tę stronę.

Dodaj komentarz