klimatyzacja
Sabina Posted on 08:26

Jak przetrwać upały w mieszkaniu?

Pogoda za oknem daje wszystkim w kość. Wysokie temperatury, słońce, gorące powietrze odbierają energię i męczą. Nie każdy może sobie pozwolić na komfort posiadania klimatyzacji. To dość kosztowna inwestycja i czasem niemożliwa do zrealizowania, np. ze względów zdrowotnych. Jak przetrwać ten gorący czas w mieszkaniu? Oto kilka porad.

Przede wszystkim – nawadniaj się

To o czym szczególnie należy pamiętać podczas lata to odpowiednie nawadnianie się. Tutaj nieoceniona jest woda, najlepiej niegazowana. choć oczywiście napój w każdej formie będzie pomocny. Latem wszyscy się bardziej pocimy i tracimy wodę. Odwodnienie może prowadzić do spadku formy i kiepskiego samopoczucia, a także do omdleń. Woda zdecydowanie ułatwia organizmowi radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Poza wodą można nawadniać się również mocno soczystymi owocami, takimi jak arbuz lub warzywami – tu nieoceniony jest zwykły zielony ogórek zawierający w sobie sporą ilość życiodajnej wody.

Zimna kuchnia Twoim ratunkiem

Latem często odchodzi ochota na ciepłe jedzenie. Ale przecież istnieje wiele opcji zimnej kuchni, którą możemy się raczyć w upalne dni. Wśród propozycji może być chłodnik, sałatki na zimno, owoce, warzywa, a z tych bardziej deserowych lody czy galaretki. Wszystko, co przyniesie ulgę w te ciepłe dni jest ok. W granicach rozsądku oczywiście.

Domowe sposoby na klimatyzację

Brak klimatyzacji wcale nie oznacza, że musimy być skazani na męczenie się w upale. Klimatyzację można sobie zrobić domowym sposobem. Nie będzie ona tak wydajna jak ta prawdziwa, ale może przynieść zauważalną różnicę.

Wystarczy do tego zamrozić kilka plastikowych butelek z wodą i rozstawić je w różnych punktach mieszkania, zwłaszcza tam gdzie jest delikatny przeciąg. Powietrze będzie się chłodzić dzięki zimnym butelkom i dawać uczucie zimnej bryzy. Ten sam efekt można uzyskać przy postawieniu miski z zimną wodą lub z zamrożonymi butelkami blisko wiatraka. Wentylator będzie rozsyłał po pomieszczeniu chłodne powietrze i dawał ulgę.

Zimny prysznic na ochłodę i lepsze samopoczucie

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z upałem w mieszkaniu jest chłodny prysznic. Przyniesie on nie tylko odczuwalną ulgę ale również poprawi samopoczucie i choć na krótki czas doda energii.

Z chłodzeniem się nie wolno przesadzać. Narażanie organizmu na zbyt wyraźne różnice temperatur może zaowocować przeziębieniem lub anginą. Dlatego właśnie we wszystkich należy zachować umiar.

Dodaj komentarz