Kocioł gazowy kondensacyjny – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Coraz więcej osób zamienia stare, mało efektywne piece węglowe na ich ekologiczne odpowiedniki. Wybór inwestorów często pada na nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny. Jest to urządzenie, które już od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki wysokiej sprawności energetycznej. Wynika z tego niewielkie zużycie paliwa w porównaniu do ilości produkowanego ciepła. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, który będzie spełniał nasze wymagania? Podpowiadamy.
Sprawność energetyczna kotła
Aby lepiej zrozumieć to, dlaczego należy zwracać uwagę na sprawność energetyczną kotła, warto na początek wyjaśnić to dlaczego piece kondensacyjne są znacznie lepszym wyborem od tradycyjnych. W urządzeniach gazowych wykorzystujących starsze technologie temperatura spalin wynosi około 100 stopni Celsjusza. To ciepło jest niestety bezpowrotnie utracone, ponieważ jest prawie natychmiastowo usuwane na zewnątrz. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, kocioł kondensacyjny pozwala uzyskiwać większy potencjał energetyczny ze spalanego paliwa. W najprostszym ujęciu proces ten polega na odzyskiwaniu ciepła z produkowanych spalin, czyli kondensacji. Tym samym do atmosfery wydostają się one o ponad dwukrotnie niższej temperaturze. Ostatecznie prowadzi to konkretnych oszczędności w postaci mniejszego zapotrzebowania na gaz. Aby więc ocenić efektywność kondensacji należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametr sprawności kotła. Dzięki temu, że ciepło uzyskujemy nie tylko z samej wartości energetycznej gazu, ale także z ciepła parowania to może ta wartość wynosić nawet 109 procent. Porównując różne modele pieców łatwo jest tym samym ocenić to jakie konkretne oszczędności możemy uzyskać w postaci efektywniejszego wykorzystania gazu.
Moc kotła gazowego kondensacyjnego
Kocioł gazowy kondensacyjny powinien być dopasowany do naszych potrzeb zwłaszcza pod kątem mocy. Wybór wydaje się dość oczywisty. Przy zakupie należy sugerować się ilością pomieszczeń i dobrać taki, który będzie odpowiadał rzeczywistym potrzebom. Należy także zwrócić uwagę na jeden, bardzo istotny fakt. Nie warto kupować kotła gazowego o zbyt dużej mocy jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni jego potencjału. Wiąże się to bezpośrednio z jego sprawnością przy małym zapotrzebowaniu na ciepło. Kotły posiadają tak zwaną minimalną moc, przy której zachodzi proces kondensacji. W przypadku małej ilości pomieszczeń do ogrzania, w sezonie jesiennym, najczęściej będą istnieć niewielkie potrzeby grzewcze, dlatego kocioł o niskiej mocy dzięki aktywnej kondensacji będzie w stanie dać nam większe oszczędności niż ten przeznaczony do grzania dużych powierzchni.
Regulacja i sterowanie kotłem gazowym
Bardzo ważną kwestią przy zakupie kotła jest to, aby jego obsługa nie była dla nas zbyt skomplikowana. Większość urządzeń pozwala na łatwą i szybką regulację najważniejszych parametrów, a pozostałe ustawienia techniczne są dostępne w osobnym menu. W ten sposób raz dobrze skonfigurowany kocioł może działać w pełni automatycznie, a w razie potrzeby możemy swobodnie zmienić temperaturę oczekiwaną w pomieszczeniu przy użyciu inteligentnego regulatora. Można go połączyć zarówno za pośrednictwem kabla, jak i bezprzewodowo do pieca. Regulator umieszcza się w wybranym pokoju i w ten sposób otrzymujemy najważniejsze informacje o trybie pracy pieca oraz o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu.
Wygląd kotła gazowego kondensacyjnego
Nowoczesne kotły mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu. Dzięki niewielkim rozmiarom można je umieścić nawet w małym mieszkaniu lub apartamencie. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na niezwykle stylową linię produktów firmy Bosch. Delikatnie zaokrąglone krawędzie na białych elementach kotła i wyświetlacz w kontrastowej barwie świetnie wpasowuje się we współczesne, estetyczne wnętrza zarówno łazienek, kuchni lub kotłowni.
Gwarancja i marka urządzenia
Warto przyjrzeć się temu czy dany kocioł gazowy obejmuje wieloletnia gwarancja. Standardem obecnie są 24 miesiące, ale w niektórych przypadkach mamy do czynienia z osobnymi warunkami na niektóre elementy. Najlepiej pod tym względem prezentuje się Bosch, który udziela nawet 5 lat gwarancji na sprawne działanie sprzedawanych urządzeń grzewczych. Należy jednak spełnić określone warunki opisane w umowie, między innymi należy zadbać o regularne przeglądy. Dodatkowo w przypadku modelu pieca Condens GC9000iW firma udziela dodatkowo 10 lat gwarancji na aluminiowo-krzemowy blok kotła. Tym samym firma podkreśla najwyższą jakość zastosowanych materiałów.
Kupując kocioł gazowy kondensacyjny chcemy, aby posłużył nam przez bardzo długie lata, należy więc dokładnie sprawdzić warunki gwarancji oraz zwracać uwagę przede wszystkim na markę. Renomowana firma Bosch Termotechnika wyróżnia się ponad wiekową tradycją podpartą licznymi nagrodami. Jest to jeden z największych na świecie producentów urządzeń do ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody. Aby dowiedzieć się więcej na temat pełnej oferty warto sprawdzić stronę internetową https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/.