automatyka
Sabina Posted on 15:05

Automatyka przemysłowa w praktyce

Obecnie coraz większą wagę w zakładach przemysłowych przywiązuje się do tego, aby jak najtaniej i jak najszybciej wyprodukować poszczególne wyroby. Dzięki automatyzacji udaje się skrócić czas pracy, zmniejszyć ilość pomyłek i sprostać oczekiwaniom klientów zachowując wysoką jakość produktu. Jak w praktyce to działa? Wyjaśniamy.

Jak działa automatyka w przemyśle?

Trudno wyobrazić sobie wielu gałęzi przemysłu bez kompleksowej automatyzacji. W wielu zakładach produkcyjnych działają maszyny, które opierają się na skomplikowanych algorytmach. Technologia jednak cały czas się rozwija i aby jeśli przedsiębiorca czuje potrzebę zwiększenia wydajności to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić urządzenia nowszymi, wyposażonymi w jeszcze lepsze rozwiązania. Dużą wagę przywiązuje się do inteligentnych robotów, które są wyposażone w szereg czujników. Dzięki temu pracownik nie jest zobowiązany do tego, aby aktywnie śledzić poczynania maszyny. W przypadku zaistniałych problemów otrzyma natychmiastowe powiadomienie, a urządzenie zatrzyma się w sposób bezpieczny nie powodując strat materiałowych.

Wyższa jakość produkcji dzięki automatyce

Maszyny przemysłowe wyposażone w najnowsze zdobycze techniki są w stanie zachować stałą, wysoką jakość wyrobów. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w masowej produkcji, gdzie sprawdzanie każdego elementu wydłużyłoby znacznie czas i zwiększyło niepotrzebnie koszty. Roboty pracujące w fabrykach są już w stanie kontrolować w sposób kompleksowy swoją pracę. Co oznacza, że w przypadku ewentualnej pomyłki, niewłaściwego materiału na taśmie lub z innych nietypowych przyczyn, mogą zatrzymać działanie i poinformować o usterce. Zmniejsza to tym samym ewentualne straty i pozwala zaplanować drobiazgowo cały proces produkcyjny. Kierownik produkcji otrzymuje dostęp do zaawansowanych statystyk i jest w stanie sprawdzić to czy maszyny pracują tak samo wydajnie i czy zachowują założony harmonogram jakościowy, który można w każdej chwili skonfigurować precyzyjnie pod aktualne zapotrzebowanie klientów.

Niskie koszty produkcji

Warto zauważyć, że maszyny mogą pracować praktycznie przez całą dobę. Wpływa to tym samym na mniejsze koszty produkcji oraz niższe zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników. Automatyka przemysłowa to bardzo szybko rozwijająca się gałąź we współczesnej gospodarce. Wiele zakładów produkcyjnych dzięki maszynom jest w stanie zaoszczędzić na oświetleniu, ogrzewaniu oraz dodatkowym wyposażeniu hal. Wciąż wymagany jest nadzorca, który kontroluje stan maszyn, ale sam proces wytwarzania towarów może przebiegać w pełni autonomicznie.

Dodaj komentarz