kwalifikacje
Sabina Posted on 11:35

Kierownik budowy – jakie trzeba mieć kompetencje?

Branża budowlana jest jedną z najszybciej rozwijających się w kraju. Stale rośnie zapotrzebowanie na pewne stanowiska. Chcąc pracować z w tym zawodzie musimy zdać sobie sprawę z tego, że możemy potrzebować odpowiednich certyfikatów oraz kwalifikacji. Jak jest w przypadku kierownika budowy? Podpowiadamy.

Jakie obowiązki pełni kierownik budowy?

Jak sama nazwa wskazuje, stanowisko to jest kierownicze, a więc pełni szereg różnych funkcji na placu budowy. Jeśli szukasz pracy w tym zawodzie, musisz mieć świadomość tego, że do twoich obowiązków nie będzie należało tylko jedno zadanie, ale cały ich ciąg.

Obowiązkiem kierownika budowy jest przede wszystkim kontrola procesu budowlanego oraz wszelkich rac, które mają miejsce na danym terenie. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami oraz posiadało odpowiednie pozwolenia. Musi więc być czujny i wykazać się znajomością wszystkich norm, tak aby nie popełnić żadnego uchybienia. Należy mieć świadomość, że kierownik budowy podlega odpowiedzialności zawodowej, cywilno prawnej, a w niektórych przypadkach również karnej.

Kierownik budowy prowadzi niezbędna dokumentację i dba o to, aby wszystko się w niej zgadzało. Do jego zadań należy również koordynowanie zadań, które zapobiegają niebezpieczeństwu pracowników oraz zapewniają im należyta ochronę zdrowia. Osoba na tym stanowisku ma możliwość zaproponowania inwestorowi zmian w projekcie oraz ustosunkować się do wszelkich zmian, które zapisano w dzienniku budowy. Odpowiedzialność jaka ciąży na kierowniku jest niezwykle duża.

Jak zostać kierownikiem budowy?

Aby w sposób właściwy pełnić swoje obowiązki, nie wystarczy tylko zapał do pracy i dobre chęci. Kierownikiem budowy może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie lub wyższe. Warto, aby potencjalny kandydat zapoznał się z rozporządzeniem, które zawiera przepisy w sprawie przygotowania zawodowego i samodzielnego pełnienia funkcji na budowie. Jeśli interesuje nas np. praca w Poznaniu, niezbędne do objęcia stanowiska będzie doświadczenie, które możemy zdobyć dzięki praktyce zawodowej. Kolejnym krokiem w celu zdobycia wymarzone stanowiska jest przejście procesu kwalifikacyjnego oraz zdanie egzaminu, który oceni czy mamy odpowiednią wiedzę potrzebną do zdobycia uprawnień budowlanych. Nie zapominajmy jednak o tym, że to nie jest koniec drogi. Samodzielną funkcję możemy objąć dopiero wtedy, gdy zostaniemy wpisani na listę członków samorządu zawodowego PIIB.

Dodaj komentarz