redakcja Posted on 02:15

Jak wykonać parapety zewnętrzne z płytek klinkierowych?

Mury pod oknami wymagają zabezpieczenia podokiennikami. Decydując się na ich montaż przed ułożeniem ocieplenia, należy uwzględnić grubość warstwy materiału izolacyjnego wraz z warstwą elewacyjną.

Doskonałym materiałem na wykonanie parapetów zewnętrznych jest klinkier. Są to cegły, kostki lub specjalnie produkowane w tym celu kształtki z odpowiednio wybranej i wypalonej gliny. Jest to materiał naturalny i w pełni ekologiczny. Parapety klinkierowe cechuje wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, czynniki chemiczne, takie jak kwasy, a także na uszkodzenia mechaniczne np. ścieranie. Cegły dostępne są w szerokiej palecie barw – czerwieni, bieli, żółci, brązu i beżu – a kształtki i płytki najczęściej bywają czerwone albo brązowe. Dzięki bogatej gamie kolorów parapety świetnie komponują się z każdą elewacją, doskonale podkreślając styl i charakter domu.

Przy montażu zewnętrznych parapetów należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad:

  • Parapety powinny być pochylone od okna tak by zapewnić swobodny odpływ wody (odchylenie np. 5°)
  • Parapety powinny być montowane pod ramę okienną. Powinny wchodzić pod okno ok. 0,5-1 cm
  • Końce parapetu powinny być wpuszczone w elewację (ok. 2-5 cm)
  • Płytki klinkierowe muszą mieć taką długość by po montażu wystawały ze ściany ok. 3-5 cm

Montaż parapetów zewnętrznych krok po kroku

  • Przygotować podłoże pod parapet. Podłoże powinno być suche i wolne od zabrudzeń. Konieczne jest wymodelowanie spadku.
  • Na podłoże nanieść klej do płytek (o wysokiej elastyczności) i przyklejać kolejno płytki klinkierowe rozpoczynając od środka okna – w zależności od szerokości okna i płytki, możliwe jest, że na środku okna wypadnie środek płytki lub fuga między sąsiadującymi płytkami.
  • Płytki wsuwać pod ramę okienną, tak aby ściśle z nią przylegały. W celu zachowania poziomu można zamocować łatę pomocniczą na zewnętrznej krawędzi okna.
  • Po ułożeniu wszystkich płytek można umieścić między nimi krzyżaki dystansowe. Na koniec sprawdzić czy płytki leżą w tej samej płaszczyźnie.

Parapety zewnętrzne i wewnętrzne to ważny element wykończenia okna. O ich funkcjonalności, trwałości i urodzie decyduje materiał, z jakiego są zrobione, oraz prawidłowy montaż. Jedne i drugie mają chronić ściany przed zawilgoceniem. Te zewnętrzne muszą być zrobione z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na warunki atmosferyczne (opady, wysokie i niskie temperatury oraz nasłonecznienie). Wewnętrzne mogą być mniej wytrzymałe, za to jako eksponowany element wnętrza (coraz rzadziej zakrywany zasłonami) powinny być ładne.

Dodaj komentarz