redakcja Posted on 01:32

Jak wyposażyć ogród zimowy?

Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?

Dlaczego ogród, dlaczego zimowy?

Tego typy dobudówkę możemy nazwać również oranżerią: tutaj bowiem, przy odpowiednich warunkach, rosną egzotyczne rośliny, które zwykle słabo przyjmują się w innych pomieszczeniach naszego domu. Jest to więc rodzaj ogrodu, który żyje, rośnie, zieleni się również w zimie, gdy rośliny na zewnątrz dawno już obumarły.

Po co budujemy ogród zimowy

Przeważnie po to, by powiększyć przestrzeń naszych domów czy mieszkań, a dodatkowo uzyskać stylowe, otwarte na świat miejsce odpoczynku i relaksu. Ogrody zimowe w większości temu właśnie służą: ich przeszkolone ściany pozwalają podziwiać piękno krajobrazu, a odpowiednia aranżacja wnętrza umożliwia komfortowe spędzanie czasu o każdej porze roku.

Rośliny do ogrodu zimowego

Jeżeli zapewnimy w naszej dobudówce odpowiednie warunki, jeśli chodzi o temperaturę, nasłonecznienie, wentylację czy wilgotność powietrza, możemy ulokować w niej wiele ciekawych gatunków roślin. Sprawdzą się tutaj chociażby fikus Benjamina, fikus pnący, oleander, kroton, paprocie, sępolia, zamiokulkas, hibiskus, drzewko cytrynowe, anturium czy filodendron czerwieniejący i azalia indyjska. Dobór roślin zależy głównie od naszego zaangażowania w ich pielęgnację, a także od warunków panujących w dobudówce.

Meble

To niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu zimowego. Warto postawić tu wygodne fotele lub nawet niewielką sofę. Przyda się także stolik do kawy lub większych rozmiarów stół, przy którym zjemy śniadanie i zaserwujemy kawę. Najlepszym wyborem będzie tu postawienie na wygodę i komfort – w końcu urządzana dobudówka służyć będzie głównie odpoczynkowi. Gabaryty mebli dopasujmy do dostępnej przestrzeni, pamiętając by móc swobodnie poruszać się pomiędzy nimi i roślinami. Możemy dodatkowo ułożyć na nich miękkie poduchy, które umilą czas spędzany w oranżerii.

Oświetlenie

Sztuczne oświetlenie zdecydowaniem przyda się w ogrodzie zimowym, zwłaszcza w zimowe lub pochmurne wieczory. Umożliwi przebywanie w dobudówce, a jeśli zdecydujemy się na oświetlenie punktowe, będziemy mogli również spędzić długie godziny, np. na czytaniu. Możemy więc zdecydować się na lampkę, którą ustawimy na stole, lub na oświetlenie sufitowe, nawet w postaci żyrandolu. Oferta tego typu produktów jest tak bogata, że za jej pomocą stworzymy w naszym ogrodzie zimowym niepowtarzalny nastrój.

Dodaj komentarz