fotowoltaika
Sabina Posted on 11:53

Jakie mostki trapezowe najlepiej wybrać?

Mostki trapezowe to elementy konstrukcyjne, które umożliwiają montaż paneli fotowoltaicznych na dachu lub szynach umieszczonych na specjalnych stelażach. Aby mogły pełnić swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane. Jak znaleźć najlepsze mostki i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Postanowiliśmy poukładać mostki według jakości wykonania oraz samych wymiarów. Jeżeli odnajdziesz odpowiednie profile trapezowe w obydwu kategoriach, to masz gwarancję, że spełnią one swoją rolę doskonale!

Jak powinny być wykonane trwałe mostki trapezowe?

Przede wszystkim postaw na mostki trapezowe z grubej, trwałej i wytrzymałej blachy. Unikaj chińskich konstrukcji, które mogą złamać się lub wyrobić przy trudniejszej sytuacji (np. silniejszym wietrze). Co więcej, blacha służąca do wykonania mostków trapezowych koniecznie musi być odporna na oddziaływanie różnego rodzaju warunków atmosferycznych. Pod żadnym pozorem deszcz czy śnieg nie powinien doprowadzić do procesów korozyjnych, które mogą z kolei wpłynąć na stabilny montaż paneli fotowoltaicznych.

Przy okazji pamiętaj, żeby do mostków dobrać taśmy izolacyjne, które pozwolą Ci mocniej dopasować trapezy do dachu. To ogranicza gromadzenie wilgoci i niweluje ryzyko powstania ewentualnej korozji. Taśmę dobierz do wymiarów określonego przez Ciebie mostku trapezowego.

Wybierając mostki postaw również na prostotę. Nieskomplikowana konstrukcja i łatwy montaż do dachu są w przypadku profili dużą zaletą. Im szybciej zainstalujesz trwale profile, tym lepiej założysz cały panel.

O czym warto pamiętać wybierając wymiary profili trapezowych?

Najpierw zwróć uwagę na długość części. Najlepiej nie sztukować profili, żeby zachować trwałość i jednolitość całego stelaża. Druga kwestia związana jest z wysokością mostków trapezowych. Najczęściej spotkasz elementy wysokie na 40 i 70 milimetrów. Ich wybór powinien być podyktowany systemem montażowym na samym panelu. Na koniec pamiętaj o szerokości, by części pasowały do Twojej blachodachówki.

Jak widzisz, dobór mostków nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy skupić się na kilku parametrach. Najpierw zwróć uwagę na ich wytrzymałość i konstrukcję. Dobierz dodatkowe akcesoria jak taśmy uszczelniające. Na koniec sprawdź czy wymiary będą pasować do paneli fotowoltaicznych i dachu. W ten sposób otrzymasz perfekcyjnie dobraną część, pozwalającą Ci na bardzo prosty i skuteczny montaż systemu fotowoltaicznego.

Dodaj komentarz