praca fizyczna
Sabina Posted on 09:58

Jakie są perspektywy dla pracowników związaną z branżą budowlaną?

Budownictwo to kierunek studiów, który wybierany jest przez wielu mężczyzn, ale i coraz częściej przez kobiety. Aby zdobyć dyplom takich studiów, musimy wykazać się znajomością matematyki wyższej, fizyki, konstrukcji budowlanych, wytrzymałości materiałów i wielu innych. Wymagania stawiane zarówno studentom tego kierunku jak i pracownikom branży budowlanej sprawiają, że nie jest to praca dla każdego. Jakie perspektywy daje nam branża budowlana? Podpowiadamy.

Praca w biurze projektowym

Zadania na stanowisku projektanta budowlanego w biurze projektowym obejmują przede wszystkim projektowanie i wykonywanie obliczeń dotyczących wytrzymałości materiałów, sił działających na konstrukcje itp. dla domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, ale i hal sportowych czy stadionów. Do obowiązków na tym stanowisku należy również współpraca z innymi projektantami,  spotkania z inwestorami, a także współpraca z innymi osobami pracującymi nad danym projektem, na przykład z  architektami, czy technologiami. Na tym stanowisku niezbędna jest znajomość norm i przepisów budowlanych, a także programów komputerowych do projektowania, takich jak AutoCAD, ArchiCAD czy SolidWorks. Jest to praca stacjonarna, która zazwyczaj nie wymaga częstych delegacji czy wyjeżdżania w teren.

Praca w charakterze inżyniera lub kierownika budowy

Inżynier budowy to osoba, która zajmuje się planowaniem i projektowaniem różnego rodzaju obiektów budowlanych, a także kontrolą i nadzorem nad kolejnymi etapami budowy. To osoba, która częściowo pracuje w biurze, podczas gdy planuje i projektuje technologię budowy, a częściowo na terenie budowy, gdzie kontroluje i nadzoruje poszczególne etapy robót. Zazwyczaj jest zatrudniona w biurze projektowym lub w firmie budowlanej. Aby pracować na tym stanowisku, musi  posiadać nie tylko wykształcenie budowlane, ale również uprawnienia do projektowania oraz ukończoną dwuletnią praktykę w biurze projektowym i roczną praktykę na budowie. Koniecznością na tym stanowisku jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, aby bez problemu móc się przemieszczać między biurem a poszczególnymi budowami. Jeszcze wyższym stanowiskiem jest kierownik budowy, który zarządza wszelkimi pracami na budowie, kieruje procesem realizacji budowy, a także koordynuje działania pracowników fizycznych. Musi prowadzić również dokumentację budowy, zajmuje się geodezyjnym wytyczeniem obiektu, czy prowadzeniem dziennika budowy. Osoba taka w odróżnieniu od inżyniera budowy, musi posiadać specjalne uprawnienia budowlane, które może zdobyć przez zdanie specjalnego egzaminu w głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

Praca fizyczna na budowie

Oczywiście w budownictwie można pracować również na czysto fizycznych stanowiskach.  Należą do nich zawody takie jak: murarz,  dekarz, tynkarz, zbrojarz, pomocnik budowlany, operator maszyn itp. Zazwyczaj osoby, którym powierzone są bardziej odpowiedzialne zadania, na przykład dekarza czy murarza muszą mieć ukończoną szkołę zawodową potwierdzającą ich kwalifikacje, a także kilkuletnie doświadczenie. Z kolei jako pomocnik budowlany może pracować praktycznie każdy, choć najlepiej jeśli jest to absolwent szkoły budowlanej. O tym gdzie możemy znaleźć pracę we Włocławku, dowiemy się z artykułu: http://www.mmwloclawek.pl/wloclawek-i-okolice-gdzie-szukac-pracy-w-regionie/.

Dodaj komentarz