ogrzewanie mieszkania
Sabina Posted on 17:10

Jakie są sposoby na tańsze ogrzewanie?

Ogrzewanie to zdecydowanie największe koszty, jakie musimy ponieść, aby w pełni komfortowo mieszkać. Im większy dom tym oczywiście rachunki bedą wyższe. Metodą, która pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania jest oczywiście wykonanie dobrego systemu grzewczego oraz izolacji pionowej i poziomej.  nie bez znaczenia są również szczelne okna.

Choć nasz klimat z roku na rok staje się coraz przyjemniejszy i nie mamy już do czynienia z takim zimami, jak jeszcze 10 czy 20 lat temu to ogrzewanie domów jest wciąż bardzo palącym problemem i kwestią, którą trzeba rozwiązać już na etapie wyboru projektu domu.

Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ze sobą różnych systemów ogrzewania, zaczerpniecie informacji u znajomych, a także porównanie kosztów w skali roku. Nie bez znaczenia jest również komfort obsługi, rodzaj paliwa, jego kaloryczność.

Najważniejsza jest dobrej jakości izolacja

W naszym klimacie oraz przy naszych cenach różnego rodzaju opału zdecydowanie lepiej jest oszczędzać energię niż ją produkować. Dlatego najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem jest odpowiednia izolacja. A każdy dom ma takie przestrzenie, przez które traci się ogromną ilość ciepła. Chodzi tu przede wszystkim o posadzkę, ściany zewnętrzne, okna, a także dach. Rozwiązaniem jest więc izolacja pionowa i pozioma. Tu można wykorzystać wełnę, styropian, pianę. Im lepsza izolacja, tym łatwiej utrzymać temperaturę i komfort grzewczy.

Prawidłowy montaż systemu grzewczego

To tak naprawdę kluczowa spawa. Nawet najlepszy system grzewczy, który jest źle wykonany nie będzie działał prawidłowo i nie będziemy mogli wykorzystać jego potencjału. Instalacja musi być wykonana w sposób prawidłowy, z wykorzystaniem najlepszych jakościowo materiałów. Również dobrze muszą być dobrane urządzenia grzewcze, w tym grzejniki, piec oraz pozostałe wyposażenie.

Zarówno piec, jak również grzejniki muszą być dopasowane mocą do ogrzewanej powierzchni. Zbyt mały piec nie poradzi sobie z domem, zbyt duży będzie się dławił i nie wykorzystamy jego możliwości.

Sterowniki ciepła

To inteligentne rozwiązania, które pozwalają na ekonomiczne spalanie paliwa. Dzięki nim ogrzewanie włącza się na tyle, aby podgrzać pomieszczenia do zadanej temperatury. Piec nie chodzi więc ciągle i nie spala kosmicznych ilości opału. To od razu przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Dodaj komentarz