Dom pod miastem – tak czy nie?
Z budową domu wiąże się wiele spraw, które trzeba rozwiązać. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest lokalizacja. Dylemat czy mieszkać w mieście czy pod nim, w okolicznej miejscowości jest dość powszechny. Oczywiście nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda sytuacja jest inna. Warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw.
Ustalenie lokalizacji budowy domu to podstawowa kwestia. Jeżeli nie posiadamy działki i jesteśmy dopiero przed jej kupnem to warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie dla nas oraz dla naszej rodziny będzie po prostu najlepsze. Rodzice, którzy posiadają już dzieci nie powinni również kierować się tylko i wyłącznie własnym interesem, ale również interesem swoich pociech.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie działki i budowie domu trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, podliczyć koszty, dokładnie sprawdzić okolicę, komunikację, całe otoczenie. Podjęta decyzja o budowie domu w takiej czy innej lokalizacji to decyzja być może na najbliższe kilkadziesiąt lat.
Co warto brać pod uwagę przy wyborze lokalizacji domu?
Po pierwsze musimy znaleźć odpowiednią działkę, taką, która będzie w odpowiedniej lokalizacji i oczywiście będzie spełniać wszystkie oczekiwania. Należy to zrobić przed wyborem projektu domu, gdyż w przeciwnym razie może się okazać, że miejski plan zagospodarowania terenu nie pozwala na budowę dokładnie takiego domu, jak byśmy chcieli.
Następnym krokiem jest właśnie wybór projektu, który powinien zdecydowanie odpowiadać wszystkim domownikom i spełniać ich oczekiwania. Warto pamiętać, że projekt powinien być na tyle uniwersalny, aby w przyszłości znalazło się miejsce dla przyszłych członków rodziny.
Zwracajmy również uwagę na:
– bliskość przedszkoli, szkół,
– bliskość przychodni, szpitala,
– ilość sklepów, punktów usługowych,
– komunikację miejską,
– niezbędne urzędy.
Dodatkowym plusem będzie oczywiście obecność parku i innych terenów zielonych.
Zalety i wady mieszkania pod miastem?
Do wad zdecydowanie może należeć czas dojazdu i konieczność codziennego dojeżdżania do pracy lub do szkoły, na uczelnię. Problemem może być również brak dostatecznej ilości sklepów czy szpitala.
Do plusów należy na pewno większy spokój, cisza, więcej terenów zielonych oraz niższe ceny związane z zakupem działki i chociażby podatkami od nieruchomości. Dom pod miastem może okazać się dużo tańszy do utrzymania.