Napęd do bramy garażowej – czym kierować się przy jego wyborze?
Automatyczna brama wjazdowa czy brama garażowa to wygoda i komfort użytkowania. Podjeżdżając pod posesję nie musimy moknąć, marznąć czy przerywać rozmowy, by wysiąść i ręcznie otworzyć bramę. Praktycznie każda brama garażowa może być zautomatyzowana, grunt to wybrać odpowiedni napęd. Czym kierować się przy wyborze?
O tym pamiętaj wybierając napęd do bramy garażowej
Napęd do bramy garażowej uchylnej, dwuskrzydłowej, segmentowej czy rozwieranej będzie się od siebie różnił. Wynika to z różnej specyfiki tych bram. Jeśli chcemy by napęd działał dobrze i z odpowiednią szybkością, należy wziąć pod uwagę wielkość napędu. Ważna jest odpowiednia długość szyny. Znaczenie ma także prędkość otwierania napędu, co pozwala na otwieranie jej z różną prędkością. Zwykle trwa to kilkadziesiąt sekund. Warto dopasować odpowiedni wariant do swoich potrzeb. Kolejny ważny aspekt to siła napędu. Powinna być dopasowana do ciężaru całej konstrukcji. W przypadku dużych bram warto postawić na napędy o mocy 1200 N lub większej. System siłowy, który będzie nieodpowiednio dobrany, może być bardziej awaryjny, a użytkowanie bramy nie będzie komfortowe.
Dodatkowe funkcje napędu do bram garażowych
Chcąc zautomatyzować bramę, oprócz odpowiednich wymiarów, szybkości otwierania czy siły, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych funkcji. Pozwalają one na podniesienie komfortu użytkowania. Ważne, by funkcje były dobrane do rodzaju bramy. Bramy segmentowe boczne będą wymagały innych rozwiązań niż bramy uchylne. Nowoczesne technologie pozwalają korzystać z automatycznej bramy w sposób wygodny i bezpieczny. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed wypadkami. Może to być dodatkowo fotokomórka, która wykrywa zagrożenie i chroni przed przypadkowym uszkodzeniem pojazdu czy wypadkiem. Nie ma ryzyka przytrzaśnięcia samochodu, który stoi prod zamykając się bramą. Niektóre funkcje pozwalają połączyć otwarcie garażu z zapaleniem oświetlenia garażowego.