Czym jest chłodnictwo ?
Chłodnictwo i klimatyzacja, są oparte na identycznym mechanizmie. Ochładzanie, polega na wyparowaniu płynu, który nazywany jest czynnikiem chłodniczym. Obieg tego czynnika, w którego skład wchodzi: parownik, sprężarka, urządzenie rozprężone oraz skraplacz, to część integralna obu wymienionych wyżej systemów. Jednak istnieją istotne różnice.
Chłodnictwo przemysłowe, to niezwykle istotna dziedzina która bezpośrednio wpływa na jakość produktów, które wytwarzane są w zakładach przemysłowych. Dzięki instalacji chłodzącej, możliwe jest utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu produkty zachowują swoją świeżość oraz właściwości, a przede wszystkim bakterie rozwijają się znacznie wolniej. Chłodnictwo przemysłowe jest znacznie bardziej wymagające niż to w domowych warunkach. Niezbędne jest zastosowanie znacznie bardziej skomplikowanych rozwiązań, które będą przystosowane do trudnych warunków.
W chłodnictwie przemysłowym, wykorzystywany jest fakt że ciecze parują w różnych temperaturach w zależności od ciśnienia. Ciecze, znacznie łatwiej parują w niskiej temperaturze, przez co łatwiejsze jest jej pochłanianie.
Czym właściwie jest chłodnictwo przemysłowe?
Wiele osób nie ma pojęcia, jak istotną rolę odgrywa chłodnictwo przemysłowe w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Ta dziedzina obejmuje nie tylko produkcję, ale również eksploatację instalacji chłodniczych, które pozwalają utrzymać właściwą temperaturę w pomieszczeniach zakładów przemysłowych. Systemy te, funkcjonują dzięki czynnikowi chłodniczemu, mogą nim być: amoniak, węglowodory czy też dwutlenek węgla. Płyn, który znajduje się w instalacji jest schładzany razem z powietrzem.
Najczęściej jednak, jako czynnika chłodniczego używa się amoniaku. Instalacje z jego użyciem, należą do najwydajniejszych oraz najsprawniejszych. Ale jak wszystko, również te systemy posiadają wady, a mianowicie:
– palność amoniaku oraz jego toksyczność,
– wysokie koszty,
– w parowniku gromadzi się duża ilość amoniaku.
Aktualnie, produkowane są instalacje, które pozwalają zmniejszyć zużycie amoniaku. Koszty eksploatacji są znacznie mniejsze, a co najważniejsze są bezpieczne dla człowieka oraz środowiska.
Gdzie wykorzystuje się chłodnictwo przemysłowe?
Zastosowań chłodnictwa przemysłowego jest naprawdę bardzo dużo, mimo że ograniczają się głównie do przemysłu spożywczego. W tej gałęzi przemysłu, chłodnictwa nie można zastąpić niczym innym. Wykorzystywane jest między innymi w:
– zakładach mięsnych oraz ubojniach,
– rolnictwie,
– pompach ciepła,
– transporcie chłodniczym,
– sklepach oraz marketach,
– zakładach mięsnych,
– przemysł spożywczy – mleczarstwo.