instalacje w domu
Sabina Posted on 11:25

Rekuperacja – co trzeba o niej wiedzieć?

Rekuperacja to proces podczas którego dochodzi do odzyskiwania ciepła z powietrza tłoczonego w wentylacji mechanicznej. To rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności w produkcji energii cieplnej. Co warto na ten temat więcej wiedzieć? Wyjaśniamy.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja w Górze Kalwarii to proces, który odbywa się w urządzeniu elektrycznym umieszczonym w kanale wentylacyjnym. Nadmuch powietrza odbywa się tam z dwóch kierunków. To pochodzące z zewnątrz jest zimne i najczęściej czyste. Natomiast powietrze, które wentylacja odprowadza na zewnątrz jest ciepłe oraz brudne. Zanim zostanie ono wyrzucone przez urządzenie można odzyskać z niego energię cieplną. Tym właśnie zajmuje się rekuperator.

Powietrze, które jest nawiewane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła. Dzięki temu jest ono ogrzewane przy wykorzystaniu niewielkiej ilości energii elektrycznej. Wszystko za sprawą tego, że jest to ciepło odzyskane z powietrza pochodzącego z wnętrza budynku. W ten sposób nie dochodzi do ochładzania pomieszczeń w trakcie działania wentylacji.

Rekuperacja i jej zalety

Wentylacja mechaniczna z urządzeniem do rekuperacji pozwala nieustannie wtłaczać do naszego domu lub mieszkania świeże powietrze. Nie ma znaczenia, że na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. Urządzenie automatycznie dostosowuje swój tryb działania do aktualnych potrzeb cieplnych oraz warunków zewnętrznych. Niewątpliwą zaletą jest więc to, że urządzenie jest w pełni bezobsługowe.

W trakcie procesu rekuperacji dochodzi także do oczyszczania nawiewanego do środka powietrza. Większość nowoczesnych rekuperatorów wyposażonych jest w bardzo czułe filtry, które wyłapują nawet bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń. Powietrze, które dostaje się do domu jest tym samym wolne od smogu, kurzu i alergenów. Jest to więc doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla alergików.

Rekuperator odzyskuje energię cieplną z powietrza. Pozwala nie tylko na bardzo istotne oszczędności. W połączeniu z innymi ekologicznymi urządzeniami pomaga także spełnić warunki techniczne dotyczące ekologicznych sposobów pozyskiwania ciepła dla nowoczesnego budownictwa.

Dodaj komentarz