remont lazienki
Sabina Posted on 11:15

Remont łazienki – fakty i mity

Jak wynika z raportu L’Observatoire Cetelem, aż 32 procent Polaków planuje w tym roku remont co najmniej jednego pomieszczenia w domu. Co trzeci z nich chce odświeżyć łazienkę. Czy wakacje to rzeczywiście najlepszy czas? Czy tego typu inwestycja jest kosztowna? Na jakie wyposażenie wnętrza warto się zdecydować? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych faktów i mitów dotyczących remontu łazienki.

Lato to najlepszy czas na remont łazienki – FAKT

Jeśli możemy sobie pozwolić na wcześniejsze zaplanowanie przedsięwzięcia, a więc nie ponagla nas konieczność naprawy poważnej awarii, na remont warto wybrać miesiące wakacyjne. Dogodne warunki do przeprowadzenia prac, szczególnie takich jak wymiana instalacji wodnej czy grzewczej, gwarantuje przede wszystkim dobra pogoda. Niezależnie od zakresu prac, remont ułatwią także urlopowe wyjazdy domowników. Ich nieobecność będzie sprzyjać sprawnemu przeprowadzeniu działań, a także zaoszczędzi wielu uciążliwości związanych z utrudnionym dostępem do łazienki.

Remont łazienki dużo kosztuje – MIT

O wysokości finalnych kosztów decyduje przede wszystkim zakres prac remontowych. Jeśli nasze pomieszczenie wymaga gruntownych działań, np. zakupu nowej ceramiki łazienkowej czy skuwania wykończenia podłóg i ścian – rzeczywiście czeka nas większa inwestycja. Podczas projektowania wystroju wnętrza należy uwzględnić fakt, że zmiany umiejscowienia gniazdek czy sanitariatów mogą powodować dodatkowe koszty i wydłużyć czas robót. W obniżeniu wydatków pomocne okaże się szczegółowe rozplanowanie etapów, zawierające zarówno te, związane z nabyciem materiałów i nowego wyposażenia, jak i wynagrodzenie dla fachowców przeprowadzających remont. Warto także zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem prac, które nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji, jak np. wymiana baterii łazienkowych czy instalacja oświetlenia.

Odświeżenie wystroju można jednak uzyskać dzięki wprowadzeniu kilku, niewymagających dużych nakładów finansowych, zmian. Zakup eleganckiego natrysku pomoże unowocześnić strefę prysznicową, a parawan nawannowy – zwiększy komfort kąpieli. Nowe szafki łazienkowe, oświetlenie czy dobór ozdobnych dodatków, pozwolą natomiast przeprowadzić metamorfozę przestrzeni umywalkowej, z której korzystamy najczęściej.

Odpowiednio dobrana armatura obniży koszty zużycia wody – FAKT

Decydując się na wymianę łazienkowego wyposażenia, warto zainwestować w proekologiczne rozwiązania, przyczyniające się do obniżenia rachunków – jak np. funkcjonalną armaturę termostatyczną lub bezdotykową. Pierwsza z nich znajduje zastosowanie szczególnie w strefie wannowej i w kabinach prysznicowych. – Baterie tego typu wyposażone są w dwa pokrętła, służące do ustawienia intensywności strumienia oraz pożądanej temperatury. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności każdorazowej regulacji parametrów, co przyczynia się zarówno do wzrostu poziomu bezpieczeństwa, wynikającego ze zminimalizowania ryzyka poparzenia się zbyt gorącym strumieniem, jak i oszczędności wody. Baterie termostatyczne umożliwiają ustawienie temperatury w zakresie od 15 do 60°C – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Modele bezdotykowe, to natomiast rozwiązanie przyczyniające się do zwiększenia funkcjonalności strefy umywalkowej. Uruchamianie przepływu strumienia za pomocą fotokomórki i jego automatyczne zamknięcie po upływie określonego czasu, eliminuje marnowanie wody wynikające z nieuwagi domownika – dodaje ekspert.

Gotowy komplet ceramiki to najlepsze rozwiązanie – FAKT

Zakup elementów ceramiki sanitarnej dopasowanych pod względem wzornictwa będzie miał istotne znaczenie dla estetyki całego wnętrza. Dotyczy to zarówno kształtu i detali wykończenia wyposażenia, jak i zachowania jednakowego kolorytu. Pomimo wyboru miski czy umywalki w bieli, propozycje różnych producentów mogą znacząco różnić się odcieniem. Warto więc zdecydować się na zakup jednej kolekcji. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając ceramikę łazienkową? Przede wszystkim na trwałość surowca. Specyfika wykonywanych w tego typu wnętrzach czynności determinuje stały kontakt sanitariatów z wodą, kosmetykami czy środkami czynności. Jeszcze przed zakupem zweryfikujmy więc, czy dany model jest odporny na odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne.

Wannę można ustawić tylko w dużej łazience  – MIT

Choć powszechnie twierdzi się, że ograniczony metraż łazienki wymusza konieczność rezygnacji z wanny, wybór odpowiedniego modelu i dopasowanej do niego armatury pozwoli funkcjonalnie zaaranżować nawet małą przestrzeń. W takich warunkach dobrze sprawdzają się warianty o niewielkich gabarytach lub asymetrycznym kształcie. Ciekawym uzupełnieniem będzie praktyczny parawan nawannowy, który ułatwi branie prysznica bez ryzyka zachlapania pomieszczenia. Wybierając baterię do strefy kąpielowej, należy zastanowić się nad zakupem modelu o przepływie wody powyżej 20 l/min, co zagwarantuje szybkie napełnienie komory wanny. Warto zastanowić się również nad wyposażeniem jej w przesuwny natrysk, umożliwiający wzięcie szybkiego prysznica. Tego typu modele wyróżnia funkcjonalna regulacja wysokości wedle indywidualnych potrzeb domowników. Dzięki obecności rączki natrysku, pozwalającej na ustawienie siły strumienia – od łagodnie masującego, po intensywny masaż, codzienna kąpiel stanie się przyjemnym i odprężającym zabiegiem. Przy zakupie tego elementu, sprawdźmy czy jest on wyposażony w system oczyszczania osadów kamiennych typu easy clean, który zagwarantuje bezawaryjne działanie urządzenia.

Podejście wodociągowe determinuje typ miski sedesowej – FAKT

Kluczową kwestią przy zakupie nowego modelu sanitariatu jest dopasowanie go do typu podejścia – poziomego, nazywanego poznańskim lub pionowego – inaczej warszawskiego. O ile zmiana jego miejscowienia jest możliwa, o tyle będzie się wiązała ze sporymi kosztami i koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Wśród standardowych, stojących misek sedesowych, praktycznym charakterem wyróżniają się kompakty WC, łączące muszlę oraz zbiornik spłukujący. Gotowy zestaw tego typu wyeliminuje ryzyko niedopasowania elementów pod względem wzornictwa czy rozmiaru. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? – Wymieniając miskę sedesową na nowy model, zwróćmy uwagę na kwestie oszczędności. Nowoczesne modele wyposażone są w funkcję DUO 3/6 l, która pozwala na spłukiwanie jedynie połową objętości zbiornika. Taka praktyka może przyczynić się do znaczącego ograniczania wykorzystywanej ilości wody – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Decydując się na wymianę miski sedesowej na nowy wariant podwieszany, warto pamiętać, że będzie to wiązało się z koniecznością zakupu stelaża podtynkowego, na którym mocuje się sanitariat – dodaje ekspert.

Łazienkowe detale mają znaczenie – FAKT

Decydując się na odświeżenie łazienkowego wnętrza, warto zastanowić się nad wymianą niewielkich,  ale niezwykle ważnych elementów, takich jak syfony, zawory kątowe czy wąż natryskowy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowych wariantów? Podstawowym kryterium powinna być trwałość materiału z jakiego zostały one wykonane, gwarantująca bezawaryjne działanie. Tworzywem zapewniającym solidność, nawet w tak wymagających warunkach jak panująca w łazience wysoka wilgotność powietrza, jest mosiądz pokryty warstwą chromu. Takie wykończenie będzie dobrze harmonizowało z odcieniem baterii. W przypadku wyboru syfonu lub zaworów, zwróćmy uwagę także na kwestię wzornictwa. Nowoczesne elementy, utrzymane w minimalistycznym stylu, mogą stanowić ciekawy akcent ozdobny.

Dodaj komentarz