wideodomofon
Sabina Posted on 11:29

Samodzielny montaż wideodomofonu – jak się do tego zabrać?

Wideodomofony są popularnymi urządzeniami do komunikacji głosowej, które dzięki niewielkiej kamerze zamontowanej w jednostce zewnętrznej zapewniają podgląd wideo tego, co dzieje się na zewnątrz. Ich zakup nie należy do najtańszych, a biorąc pod uwagę wysoki koszt montażu, wiele osób decyduje się na samodzielne założenie całej instalacji. Jak to zrobić, by nasz domofon z kamerą działał zgodnie z oczekiwaniami?

Najważniejsze jest odpowiednie okablowanie

Wiedeomofony do komunikacji jednostki wewnętrznej i zewnętrznej potrzebują odpowiedniego okablowania. Ważne jest również doprowadzenia do nich zasilania. W tym celu stosuje się przeważnie 8 lub 10-żyłowe przewody, które powinny być rozprowadzone już na etapie stanu surowego domu czy mieszkania. Jeśli wcześniej nie wykonaliśmy instalacji, sprawa jest o tyle utrudniona, że kable powinniśmy ukryć w ścianach, a to wymaga wykonania niewielkich bruzd, które trzeba będzie w kolejnym etapie zaszpachlować i odmalować.

Kable do jednostki zewnętrznej przeważnie prowadzone są w specjalnych peszlach pod ziemią. Muszą być rozciągnięte od ogrodzenia, aż do jednostki wewnętrznej. Jeśli wszystko zostało położone na etapie prac wykończeniowych, sprawa wydaje się banalnie prosta. W przeciwnym wypadku czeka nas sporo pracy, zanim domofon z kamerą zacznie działać.

Podłączenie nie jest trudne, ale wymaga pewnych umiejętności

Aby nasz domofon z kamerą działał poprawnie, konieczne jest nie tylko jego przykręcenie w domu i przy furtce, ale także właściwe połączenie kabli. Każdy wideodomofon podłącza się inaczej więc trudno opisać tu jeden skuteczny sposób. Ważne jest, by umieć czytać schematy, bo właśnie na nich w każdej instrukcji pokazany jest sposób podłączenia. Pamiętajmy, by nie pomylić kabli i zrobić wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Błędy popełnione na tym etapie mogą bowiem skutkować awarią elektroniki i uszkodzeniem całej jednostki.

Po poprawnym podłączeniu pozostaje sprawdzić, czy wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami i przystąpić do uszczelnienia połączenia jednostki zewnętrznej z murkiem ogrodzenia. Powinniśmy do tego celu zastosować specjalny silikon zewnętrzny, który sprawi, że woda nie będzie dostawać się do wnętrza i unikniemy wszelkich problemów. Pamiętajmy, że tylko prawidłowe podłączenie wszystkich kabli sprawi, że nasz domofon z kamerką będzie działał zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrozumieć schematów z instrukcji, warto wezwać na pomoc specjalistę, który przeprowadzi montaż szybko i na swoją pracę udzieli gwarancję.

Dodaj komentarz