Schody strychowe metalowe – jak przebiega ich montaż?
Pewna popularna rockowa ballada głosi, metaforycznie oczywiście, o schodach do nieba i życiowych wyborach. Z kolei już nie w przenośni, lecz całkiem dosłownie, użytkownicy domów jednorodzinnych też muszą pewne decyzje dotyczące schodów prowadzących wysoko podjąć. Nie są do schody do nieba, ale na strych – jak wygląda montaż takich stopni?
Rodzaje schodów strychowych – jakie wyróżniamy?
Bezsprzecznie dodatkowa przestrzeń w każdym gospodarstwie domowym jest na wagę złota. Dlatego też właściciele domów nie marnują możliwości, jakie rozpościera przed nimi poddasze. W zależności od metrażu strychu istnieje szansa zaadaptowania go na kolejny pokój, ale też równie dobrze spełni się jako schowek na nieużywane lub sezonowe elementy wyposażenia.
Aby jednak móc w pełni z pomieszczenia korzystać, trzeba zadbać o bezpieczny dostęp do niego. W tym celu montuje się schody strychowe, w asortymencie których wyróżnia się kilka rodzajów. Do tradycyjnego designu nawiązują te drewniane, natomiast schody strychowe metalowe kojarzą się bardziej z nowoczesnym wzornictwem i mniej szablonowymi formami.
Wykonuje się je przeważnie z aluminium lub stali, czyli surowców cenionych odpowiednio za lekkość i wytrzymałość oraz twardość i odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Warto pamiętać, że decydując się na montaż schodów strychowych, bez względu na tworzywo wykorzystane do ich produkcji, nie trzeba przeznaczać na nie tyle miejsca, ile pochłonęłyby schody tradycyjnej konstrukcji.
Montaż schodów strychowych metalowych
Montaż powinien zostać poprzedzony wykonaniem wymiarów. Są one niezbędne, aby dobrać właściwe schody strychowe. Należy pamiętać, że modele nożycowe będą wymagały więcej przestrzeni niż rozsuwane i składane.
Proces rozpoczyna się od przymocowania do skrzyni kątowników montażowych, po czym trzeba zamocować pręty, które zabezpiecza się nakrętkami. Całą konstrukcję należy osadzić w otworze sufitowym, wypoziomować i przytwierdzić. Obie przekątne skrzyni muszą być jednakowej długości. W dalszej kolejności dopasowaniu podlega długość drabinki, aby korzystanie z niej mogło być bezpieczne i komfortowe.