Monoblok czy split? Jaką pompę ciepła wybrać?
Zastosowanie dobrej pompy ciepła umożliwia zwielokrotnienie energii cieplnej pozyskiwanej z 1 kW energii elektrycznej. Pompa powietrzna jest dużo bardziej popularna od pompy gruntowej, dlatego cieszy się dużym powodzeniem na rynku. Wynika to głównie z niższej ceny, prostoty montażu i braku konieczności wykonywania odwiertów itp. Jednak przed wyborem konkretnego modelu, klienci stają przed dylematem, którą powietrzną pompę ciepła wybrać – monoblok czy split? W poniższym artykule znajdziesz informacje o tym, czym różnią się oba rodzaje urządzeń oraz jakie są ich wady i zalety a także możliwości zastosowań.
Pompa ciepła Hewalex – zasada działania
Niezależnie od wybranego rodzaju urządzenia, pompa ciepła Hewalex wykorzystuje tę samą zasadę działania, która opiera się na odbieraniu ciepła z powietrza i przekształcaniu go na energię cieplną wykorzystywaną w gospodarstwie domowym. Do prawidłowego funkcjonowania całego układu potrzeba wielu elementów, w tym sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego oraz parownika. Pozyskana energia cieplna może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania pomieszczeń w budynku jak i wody użytkowej.
Czym różni się pompa monoblok od split?
Pierwszą dużą różnicę pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń stanowi rozmieszczenie podzespołów. Pompy monoblok wszystkie elementy mieszczą wewnątrz obudowy, która jest izolowana zarówno termicznie jak i akustycznie. Zaś pompy typu split mają podzielone podzespoły i umieszczone w dwóch jednostkach, jednej zewnętrznej i drugiej wewnętrznej umieszczanej w budynku. Taki układ wymaga doprowadzenia rur do domu, którymi będzie mógł przepływać czynnik roboczy, który oddaje ciepło do instalacji domowej. Pompa ciepła typu split jest nieco mniejsza ale za to wymaga zapewnienie dodatkowego miejsca w budynku.
Pompa ciepła typu monoblok – wady i zalety
Wśród najistotniejszych zalet urządzenia typu monoblok wyróżnić można szczelność urządzenia i łatwość montażu. Na docenienie zasługuje również fakt, iż pomp jest izolowana akustycznie, co gwarantuje ciszę w domu podczas pracy urządzenia. Tego typu pompę warto wybrać zwłaszcza jeśli nie posiadasz w domu miejsca na dodatkowe podzespoły. Pompa ciepła typu monoblok charakteryzuje się również niską ceną i znakomitą wydajnością. Jedyną wada tego typu urządzeń jest konieczność zabezpieczenia ich przed zamarzaniem. Służą do tego specjalne zawory lub grzałki, dzięki którym czynnik nie ulega zamarzaniu.
Pompa ciepła typu split – wady i zalety
Pompa ciepła typu split jest bardzo odporna na niskie temperatury, dzięki czemu nie wymaga odpowiedniej izolacji. Do budynku doprowadzony jest gaz chłodniczy, a dopiero wewnątrz niego odbywa się oddawanie ciepła. Przewaga pompy typu split nad monoblokiem polega na tym, że charakteryzują się mniejszą strata energii. Co ważne pomimo braku izolacji akustycznej, są to dosyć ciche urządzenia, które można umieszczać blisko domu. Wśród wad pomp typu split można zaznaczyć konieczność założenia karty urządzenia i przeprowadzania regularnej kontroli szczelności. Montaż jest nieco droższy niż w przypadku monoblok i musi go wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.